Ankara il merkezinde evde sağlık hizmetlerinin değerlendirilmesi: Kalitatif bir çalışma
Evaluation of home healthcare services in Ankara province: A qualitative study
- Tez No: 838321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN BAYDAR ARTANTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Giriş ve Amaç: Evde sağlık hizmetleri bakıma ihtiyaç duyan kişilerin evde tıbbi bakımını sağlayan bir hizmettir. Dünyada ve ülkemizde yaşlı nüfus oranının artmaya başlamasıyla evde sağlık hizmetinin önemi artmıştır. Bu çalışmanın amacı Ankara il merkezinde, evde sağlık hizmetlerinin 4 merkezde birleşmesinden sonra evde sağlık hizmeti veren birimlerin mevcut durumlarını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız kalitatif tiptedir. Bu çalışmaya Ankara merkezde 3 Evde Sağlık Hizmetleri Birimi (ESHB) dahil edilmiş ve bu merkezlerin sorumlu hekim ve sorumlu hemşireleri ile yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerde yarı yapılandırılmış röportaj tekniği kullanılmıştır. Veriler niteliksel yöntemle analiz edilmiştir. Bulgular: Katılımcılar birleşmenin olumlu ve olumsuz yönleri olduğunu, birleşme sonrasında mesafelerin çok artmasını olumsuz olarak değerlendirmişlerdir. Yolda geçirilen zamanın bakılan hasta sayısını azalttığını ve personelde yorgunluğa neden olduğunu belirtmişlerdir. Katılımcıların yarısı birleşmeden sonra yönetimden kendilerine verilen desteğin arttığını belirtmişlerdir. Hekim ve hemşirelerin çoğu evde sağlık hizmeti mevzuatında değişiklikler olması gerektiğini belirtmiştir. Katılımcıların tamamı ESHB'de çalışan hekim ve hemşirelerin özel bir eğitim alması gerektiğini belirtmiştir. Özellikle Covid-19 pandemisinin başlamasıyla beraber hasta sayılarında çok artış olduğu, mobil hastalar gibi uygunsuz başvuruların çok fazla olduğunu belirtmişlerdir. Katılımcıların çoğu birimlerindeki sabit hekim sayısının yetersiz olduğunu ve bu yüzden hekim olması gereken yerde sadece hemşirelerden oluşan ekiplerin olduğunu belirtmişlerdir. Hekim ve hemşireler genel olarak evde sağlık hizmetinde çalışmaktan memnuniyet duymalarına karşın çalışma koşullarının iyileştirilmesinin ve verilen ücretlerin artmasının çalışanların motivasyonunu arttıracağını belirtmiştir. Sonuç: Evde sağlık hizmetlerinin önemi, ortalama insan ömrünün ve buna bağlı olarak kronik hastalıkların artması sonucunda günden güne artmaktadır. Evde bakım ihtiyacı olan hastalara kaliteli hizmet verebilmek için öncelikle çalışanlara iyi bir çalışma ortamı sağlanması gerekmektedir. Evde sağlık hizmetinin 4 merkezde birleştirilmesinin hizmet kalitesini arttırmak ve hizmeti standart hale getirmek adına olumlu olduğu görülse de mevzuatın kapsamındaki eksiklik, sabit personel eksikliği, ek ödeme ve eğitim açığı gibi konularda halen geliştirilmesi gereken yerler ve kapatılması gereken açıklar görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Home health services provide medical care at home for people who need health care. The importance of home health services has increased with the enlargement of elderly population in the world and also in our country. This study aims to evaluate the current situation of the units providing home health services after the merger of home health services in the city center of Ankara. Materials and Methods: Our research is qualitative type. Three Home Health Services Units (HHSU) in the center of Ankara were included in this study and face-to-face interviews were conducted with responsible physicians and responsible nurses of these centers. Semi-structured interview technique was used in the interviews. The data were analyzed with the qualitative method. Results: The participants stated there are positive and negative aspects of the merger. The increasing distances after the merger have been evaluated negatively. They stated that the time spent on the road reduces the number of patients cared for and causes fatigue in the staff. Half of the participants stated that the support given to them by the management increased after the merger. Most of the physicians and nurses stated that there should be changes in the home health care legislation. All of the participants stated that physicians and nurses working in HHSU should receive special training. They stated that especially with the onset of the Covid-19 pandemic, the number of patients has increased much more than before, and there are many inappropriate applications such as mobile patients. Most of the participants stated that the number of fixed physicians in their units was insufficient and therefore there were teams of only nurses without physicians instead of with physicians. Although physicians and nurses were generally pleased to work in home health services, they stated that improving working conditions and increasing wages would increase the motivation of the employees. Conclusion: The importance of home health services is increasing day by day as a result of the increase in the average human lifespan and consequently chronic diseases. To provide quality service to patients in need of home care, first of all, it is necessary to provide a good working environment for the employees. Although it was seen that the merger of home health services in 4 centers is positive in terms of increasing the quality of service and standardizing the service, there are still areas that need improvement and gaps that need to be closed in issues such as lack of legislation and fixed personnel. Also, additional payment and training gaps are another issue.