Çimento esaslı kristal üreten beton su yalıtımı katkısı kullanılarak üretilen çimento harcı ve beton numunelerinin mekanik ve mikroyapı özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the mechanical and microstructural properties of cement mortar and concrete samples produced using cement-based crystal-producing concrete waterproofing chemical admixture
- Tez No: 838323
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR KILINÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2023
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 181
Özet
Beton en yaygın kullanılan yapı malzemesidir. Betonda geçirimsizlik önemli bir husus olarak ön plana çıkmaktadır. Beton suya maruz kaldığında poroz bir yapıya dönüşür. Çünkü su boşluklardan ilerler ve donatı korozyonuna sebep olarak betonu zayıflatır. Binalarda özellikle temel suyu ve yağmur suyundan dolayı nem oluşur ve bu nem binaları etkiler. Bir binada her eleman su geçirimsiz olmalıdır. Beton eğer su geçirimsiz hale getirilmediyse suyu emebilir. Kimyasallar betona zarar verebilir. Betonu korumak ve uzun yaşam ömrü sağlamak için su geçirimsizlik önemlidir. Beton yapılara zarar veren zararlı etkilere karşı durabiliteyi artırmak için farklı teknolojiler kullanılabilmektedir. Bundan dolayı betonda kapiler porozite azaltılmalıdır. Su/bağlayıcı oranını azaltarak bu mümkün olabilmektedir. Karışımda puzolan, hidrofobik veya su geçirimsizlik sağlayan ürünler kullanmak da mümkün olabilmektedir. Su geçirimsizlik fonksiyonu su veya sıvı geçişini önlemek olarak belirtilebilir. Beton pozitif kenar olan dış kenardan, negatif kenar olan iç kenardan ve içten su geçirimsiz hale getirilirse su hareketi önlenmiş olur. Betonun yaşam ömrünü artırmak için beton su geçirimsiz hale getirilmelidir. Çimento bazlı bir malzemenin durabilitesi temel olarak geçirimliliğine bağlıdır. Bu bağlamda en etkili çözümlerden birisi geçirimlilik azaltıcı katkılar kullanmaktır. Hidrostatik basınca maruz yapılar için kullanılacak bu katkılar arasında kristal su geçirimsizlik katkıları inşaat sektöründe yüzyıllardır kullanılmaktadır. Son yıllarda inşaat sektöründe kristal su geçirimsizlik katkısı kullanımı gittikçe yaygınlaşmaktadır. Bu katkının tipleri betonun fizikomekanik özelliklerini iyileştirmektedir. Bu katkının etkisini araştırmak için DTA, SEM, BET analizleri gerçekleştirilebilir. Kristal su geçirimsizlik katkıları kristal oluşumu sağlayarak betondaki çatlakları doldurur. Kristal su geçirimsizlik katkısının betondaki tamir etkisi kullanım metodu, malzeme bileşimi ve kür ortamı gibi faktörlerden etkilenmektedir. Kristal su geçirimsizlik katkısının sürmeden ziyade katkı olarak kullanıldığında daha etkin olduğu söylenebilir. Kristal katkılar su geçirimsiz beton üretmek için kullanılır. Bu tip katkılar çimento bazlı karışımların erken yaşlardaki performansını etkileyebilir. Çimentonun elektriksel direnç özellikleri başlangıç priz süresi ve hidratasyon gelişimi ile ilişkilidir. Bu yüksek lisans tez çalışmasında kristal katkılarının ilavesinin çimento harcı numunelerinin ve beton numunelerinin geçirimlilik özellikleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Aynı zamanda bu katkıların etkisi kapsamlı bir biçimde ele alınmıştır. Beton karışımları üzerinde su penetrasyonu derinliği testleri yürütülmüştür. Kristal su geçirimsizlik katkısı ilavesinin su penetrasyonu derinliği ve geçirimlilik üzerinde önemli bir etkisi vardır. Boşluk doldurucu kristallerin gelişimi SEM analizi kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Concrete is the most widely used construction material. Impermeability in concrete stands out as an important issue. When concrete is exposed to water, it turns into a porous structure because water moves through the gaps and weakens the concrete by causing reinforcement corrosion. Humidity occurs in constructions, especially due to ground water and rain water, and this humidity affects constructions. Every element in a construction must be waterproof. Concrete can absorb water if it is not made waterproof. Chemicals can damage concrete. Water impermeability is important to protect concrete and ensure its long life. Different technologies can be used to increase durability against harmful effects that damage concrete structures. Therefore, capillary porosity in concrete should be reduced. This is possible by reducing the water/binder ratio. It is also possible to use products that are posing, hydrophobic or water impermeable in the mixture. The waterproof function can be specified as preventing the passage of water or liquid. If the concrete is made water impermeable from the outer edge, which is the positive edge, from the inner edge, which is the negative edge, and from the inside, water movement is prevented. To increase the lifespan of concrete, concrete must be made water impermeable. The durability of a cement-based material depends mainly on its permeability. In this context, one of the most effective solutions is to use permeability reducing chemical admixtures. Among these permeability reducing chemical admixtures to be used for structures subject to hydrostatic pressure, crystal water impermeability chemical admixtures have been used in the construction industry for centuries. In recent years, the use of crystal water impermeability chemical admixtures in the construction industry has become increasingly widespread. Types of this crystal water impermeability admixture improve the physico-mechanical properties of concrete. DTA, SEM, BET analyzes can be performed to investigate the effect of this contribution. Crystal water impermeability chemical admixtures fill the cracks in the concrete by creating crystals. The repair effect of crystal water impermeability chemical admixtures on concrete is affected by factors such as usage method, material composition and curing environment. It can be said that the crystal water impermeability chemical admixture is more effective when used as an additive rather than as a coating. Crystal admixtures are used to produce waterproof concrete. These types of additives may affect the performance of cement-based mixtures at early ages. The electrical resistance properties of cement are related to initial setting time and hydration development. In this MS thesis study, the effect of the addition of crystal chemical admixtures on the permeability properties of cement mortar samples and concrete samples was examined. At the same time, the impact of these contributions has been discussed comprehensively. Water penetration depth tests were conducted on concrete mixtures. The addition of crystal water impermeability chemical admixture has a significant effect on the depth of water penetration and permeability. The development of space-filling crystals was examined using SEM analysis and EDS analysis.