Anorektal malformasyon ve hirschsprung hastalıklı çocuklarda ebeveynlerinin ameliyat sonrası bakım vermeye hazır oluşluk düzeylerinin belirlenmesi
Determination of post-operative care ready levels of the parents of children with anorectal malformation and hirschsprung disease
  1. Tez No: 838324
  2. Yazar: DERYA ARSLANTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışmasında anorektal malformasyon ve hirshsprung hastalıklarından ameliyat olmuş yenidoğanların ailelerinin ameliyat sonrası bakım vermeye hazır olma durumunu belirlemek amaçlanmıştır. Çalışma tanımlayıcı ve kesitsel tipte gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın evrenini İstanbul ilinde Sağlık Bakanlığı'na bağlı iki hastanede 30 Kasım 2022-30 Nisan 2023 tarihleri arasında çocuk cerrahi servisinde Anorektal Malformasyon ve Hirschsprung hastalığından opere olmuş 0-1 yaş arası 55 bebeğin aileleri oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak çocuk bilgi formu, ebeveyn bilgi formu ve Bakım Vermeye Hazır Oluşluk Ölçeği kullanılmıştır. Veriler uygun istatistik programı kullanılarak analizler yapılmıştır. Çalışmaya katılan ebeveynlerin %85,5'ini anneler oluşturmuştur. Katılımcıların %30,9'u çocuklarının kız, %69,1'i çocuklarının erkek olduğunu bildirmiştir. Katılımcıların %47,3'ü çocuklarının Anorektal Malformasyon, %52,7'si çocuklarının Hirschsprung tanısı aldığını bildirmiştir. Ebeveynlerin Bakım Vermeye Hazır Oluşluk Ölçeği puan ortalaması 21,746±5,240 olarak belirlenmiştir. Yapılan istatistik analizin sonucunda ebeveynlerin demografik özellikleri ile ölçekten aldığı puan karşılaştırıldığında çalışma durumu, gelir düzeyi, eğitim seviyesi, hastalık ve ameliyata ilişkin bilgi düzeyi yüksek olan ebeveynlerin bakım vermeye hazır olma durumları daha yüksek bulunmuştur. Yapılan çalışmalar incelendiğinde konjenital hastalıklardan Anorektal Malformasyon ve Hirschsprung hastalığının zorlu sürecinde aileye yönelik çalışmalar yetersiz kalmaktadır. Konjenital hastalıklar birebir ele alınıp hem çocuk hem de aile için bakım süreci ve psikolojik açıdan değerlendirilmelerine yönelik daha fazla çalışmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to determine the post-operative care readiness of the families of newborns who had surgery for anorectal malformation and hirshsprung diseases. The study was carried out in descriptive and cross-sectional type. The population of the study consisted of the families of 55 children aged 0-1 years who were operated on for ARM and Hirschsprung disease in the pediatric surgery service between 30 November 2022 and 30 April 2023 in two hospitals affiliated to the Ministry of Health in Istanbul. Child information formula, parent information formula and Caregiver Readiness Scale were used as data collection tools. The data were analyzed using the appropriate statistical program. Mothers constituted 85.5% of the family environment participating in the study. 30.9% of the participants reported that the passengers were female and 69.1% of them were male passengers. 47.3% of the participants reported getting Anorectal Malformation, 52.7% of them reported getting Hirschsprung. The mean score of the Preparedness to Care Scale was determined as 21.746±5.240. As a result of the statistical analysis, when the demographic characteristics of the parents and the score they got from the scale were compared, it was found that the readiness to provide care of the parents with a high level of working status, income level, education level, and knowledge about the disease and surgery were higher. When the studies are examined, studies on the family are insufficient in the difficult process of Anorectal Malformation and Hirschsprung's disease, which are among the congenital diseases. More studies can be conducted to address congenital diseases individually and to evaluate them in terms of care process and psychological aspects for both the child and the family.