Blokzincirleri ve mikroservislerin tümleşimi üzerine bir çalışma
A study on integration of blockchains and microservices
  1. Tez No: 838325
  2. Yazar: NAİM YÜREK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİROL ÇİLOĞLUGİL, DR. ÖNDER GÜRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Mikroservis mimarisi, büyük yazılım projelerini daha yönetilebilir ve ölçeklenebilir hale getirmek için tasarlanmış bir yaklaşımdır. Bu mimari yapının avantajları arasında ölçeklenebilirlik, bağımsız servis dağıtımı ve daha hızlı kod paketleme ve taşıma süreçleri bulunmaktadır. Ancak, bu mimari yapının da bazı dezavantajları vardır. Özellikle, servisler arası iletişim karmaşıklığı, veri tutarlılığı sorunları ve potansiyel olarak daha yüksek hata oranları bu dezavantajlardan bazılarıdır. Blockchain teknolojisi, dağıtık defter yapısıyla bilinen bir teknolojidir ve bu yapısıyla veri güvenliği ve şeffaflığı sağlar. Mikroservis mimarisiyle entegre edildiğinde, Blockchain'in onay yapısı, mikroservis mimarisi dezavantajlarını azaltabilir veya avantajlarını artırabilir. Özellikle, Blockchain'in sağladığı şeffaflık ve güvenlik, mikroservis mimarisiyle birleştiğinde, servisler arası iletişimde ve veri tutarlılığında potansiyel iyileştirmeler sağlanabilmektedir. Sonuç olarak, Mikroservis mimarisi ve Blockchain teknolojisinin birleştirilmesi, her iki teknolojinin de avantajlarından yararlanarak daha güçlü, güvenli ve ölçeklenebilir bir mimari yapının ortaya çıkmasını sağlayabilmektedir. Bu kombinasyon, özellikle büyük ölçekli projelerde ve karmaşık sistemlerde, performansı ve güvenliği artırarak yeni nesil yazılım çözümlerinin geliştirilmesine olanak tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
The microservice architecture is designed as an approach to make large software projects more manageable and scalable. Among the advantages of this architectural structure are scalability, independent service deployment, and faster code packaging and transportation processes. However, this architectural approach also has some disadvantages. Specifically, the complexity of inter-service communication, data consistency issues, and potentially higher error rates are some of these disadvantages. Blockchain technology is known for its distributed ledger structure, providing data security and transparency with this structure. When integrated with the microservice architecture, the validation structure of Blockchain can mitigate the disadvantages of the microservice architecture or enhance its advantages. In particular, the transparency and security provided by Blockchain, when combined with the microservice architecture, can offer potential improvements in inter-service communication and data consistency. In conclusion, the combination of Microservice architecture and Blockchain technology can bring forth a more robust, secure, and scalable architectural structure by leveraging the advantages of both technologies. This combination, especially in large-scale projects and complex systems, provides the opportunity to develop next-generation software solutions by enhancing performance and security.