UAV selection by using an ITARA-based hybrid multi-criteria decision making model
ITARA tabanlı hibrit çok kriterli karar verme yöntemi kullanılarak İHA seçimi
  1. Tez No: 838339
  2. Yazar: ABDULLAH ERİŞİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE TUĞBA DOSDOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, askeri alanda kullanılan İnsansız Hava Aracı (İHA) Sistemlerinin teknik özelliklerini hibrit çok kriterli karar verme yöntemi (ÇKKV) ile karşılaştırarak en uygun kararın verilmesini amaçlamaktadır. Bilindiği üzere modern ordularda yeni bir sistemin benimsenmesi ve sürdürülmesi çok yüksek maliyetlere neden olmaktadır. Bu nedenle karar vericilerin bu kararları vermeden önce bilimsel yaklaşımlara başvurması kaçınılmaz hale gelmiştir. Önceki çalışmalarda bu kapsamda birçok klasik ÇKKV yöntemi kullanılmış olsa da kriterlerin ağırlıklandırılması ve karar verme süreçlerinde minimum hata oranını elde etmek için hibrit modellerin yaygınlaştığı görülmektedir. Bu amaçla askeri kullanıma uygun dört adet İHA'nın teknik verileri açık kaynaklardan toplanmıştır. Beş uzman görüşü ve teknik verilerle onbir kriterden oluşan karar matrisi oluşturulmuştur. ITARA ve ROC yöntemleri Bayes yaklaşımı ile birleştirilerek kriterlerin ağırlıklandırılması sırasında en iyi sonuca ulaşılması amaçlanmıştır. Birleştirilen kriterler VIKOR ve COPRAS yöntemi ile analiz edilmiş ve karar vericiye yardımcı olacak anlamlı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to make the most appropriate decision by comparing the technical features of Unmanned Aerial Vehicle (UAV) Systems used in the military with hybrid multi-criteria decision making (MCDM) method. As is known, the adoption and maintenance of a new system in modern armies causes very high costs. For this reason, it has become inevitable for decision makers to resort to scientific approaches before making these decisions. Although many classical MCDM methods have been used in previous studies in this context, it is seen that hybrid models have become widespread to weight the criteria and to obtain the minimum error rate in the decision-making processes. For this purpose, the technical data of four UAVs suitable for military use were collected from open sources. A decision matrix consisting of eleven criteria was created with five expert opinions and technical data. ITARA and ROC methods are combined with the Bayesian approach to reach the best result when weighting the criteria. The single weighted criteria were analyzed with the VIKOR and COPRAS method and meaningful results were obtained to help the decision maker.