Developing a digital transformation roadmap for manufacturing companies: A path towards industry 4.0
İmalat şirketleri için dijital dönüşüm yol haritası geliştirilmesi: Endüstri 4.0'a doğru bir yol
  1. Tez No: 838343
  2. Yazar: SAAD BASHIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ÇORUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, imalat şirketlerinin Endüstri 4.0'ı başarılı bir şekilde hayata geçirebilmeleri için bir dijital dönüşüm yol haritası geliştirerek teori ile pratik arasındaki boşluğu gidermeyi amaçlamaktadır. Çalışma, pratik içgörüler kazanmak ve araştırma hedefimize ilişkin daha derin bir anlayış kazanmak için bir imalat şirketinin derinlemesine vaka çalışması aracılığıyla nitel bir araştırma yöntemini benimsemiştir. Araştırma, etkili bir yol haritasının temel bileşenlerini, yapılarını ve unsurlarını belirlemek için yol haritası ve yol haritaları hakkında kapsamlı bir literatür taramasıyla başlar. Benzer şekilde, seçilen şirketin mevcut durumunu ve bu dijital dönüşüme hazır olup olmadığını değerlendirmek üzere bir anket geliştirmek için literatür taraması yoluyla Endüstri 4.0'ın her yönünü kapsayan kapsamlı bir olgunluk modeli seçilmiştir. Toplanan verilerin analizi, şirketin Endüstri 4.0'a geçişi için net ve uygulanabilir bir plan sağlayan kapsamlı bir yol haritasının oluşturulmasına yardımcı oldu.
Özet (Çeviri)
This study aims to address the gap between theory and practice by developing a digital transformation roadmap for manufacturing companies to successfully realize Industry 4.0. The study adopted a qualitative research method through an in-depth case study of a manufacturing company to gain practical insights and deeper understanding of our research objective. The research starts with a thorough literature review on roadmapping and roadmaps to identify key components, structures, and elements of an effective roadmap. Similarly, through literature review, a comprehensive maturity model that covers every aspect of Industry 4.0 is chosen as a framework for developing a questionnaire to assess the selected company's current state and readiness for this digital transformation. The analysis of the collected data helped in creating a comprehensive roadmap providing a clear and actionable plan for the company's transition towards Industry 4.0.