A spatial analyze approach for determining the best possible locations of police stations in azaz
Azaz şehrinde polis merkezlerinin olası en iyi yerlerinin belirlenmesi için mekansal analiz yaklaşımı
- Tez No: 838344
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPTEKİN DURMUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Emniyet ve güvenlik, bireyler için pek çok açıdan önemli endişe unsurları olmalarının yanı sıra uluslar için de hayati öneme sahiptirler. Suriye, 2011 yılından bu yana pek çok zorluğa yol açan bir çatışma ile karşı karşıya bulunmaktadır. Bu tez, Suriye'nin Azaz şehrinde emniyet ve güvenlik planlamasına sistematik bir yaklaşım geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda, ilk olarak mevcut polis karakolunun konumu ile ilgili coğrafi bilgiler toplanmış ve yerleşim yerlerinin nüfusunu hesaplamak için Coğrafi Bilgi Sistemi(CBS) kullanılmıştır. Sonrasında acil müdahale sürelerini optimize etmek için hizmet alanı analizi ve çok kriterli analizi birleştiren yeni bir yaklaşım önerilmiştir. Değerlendirme, çalışma alanı içindeki mevcut polis karakollarına seyahat süreleri dikkate alınarak yapılmıştır. Ağ analizi sayesinde, bir dakikalık araba yolculuğu içinde ulaşılabilen üç kritik bölge belirlenmiştir. Tesisler eğitim, sağlık ve turizm gibi kategorilere ayrılmıştır. Ayrıca, arazi kullanılabilirliğini değerlendirebilmek için havadan çekilen fotoğraflar kullanılarak bir uygunluk haritası oluşturulmuştur. Küme kapsama analizi ile mevcut polis karakolunun %37 ile %90 arasında değişen alanları kapsadığı ve bu alanlara beş dakikalık araba yolculuğu ile ulaşılması sağlanmıştır. Ayrıca, potansiyel yeni polis karakolu konumlarını belirlemek için tesis konum tahsisi yöntemleri kullanılarak önerilerde bulunulmuştur. Hesaplamalı deneyler, bu yaklaşımın güvenlik planlamasını iyileştirdiğini ve hükümetlere, şehir plancılarına ve vatandaşlara fayda sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Safety and security are fundamental concerns for humanity from various perspectives and serve as the cornerstone for all nations. Since 2011, Syria has been grappling with a protracted conflict, leading to numerous challenges. This thesis aims to develop a systematic approach to safety and security planning in Azaz City, Syria. To achieve this, we first input geographical information regarding the current police station location and calculate the population of the inhabited areas in a Geographic Information System (GIS). Subsequently, we propose a novel approach that integrates service area analysis and multi-criteria analysis to optimize emergency response times. The evaluation is conducted by factoring in travel times from the available police stations within the study area. Through network analysis, we identify three critical zones, each representing an area reachable within a one-minute travel time. Facilities are categorized into education, health, and tourism. We create a suitability map and use aerial photographs to assess land availability. Set covering analysis ensures the existing police station covers areas reachable within a five-minute car ride, ranging from 37% to 90%. We suggest potential new police station locations using facility location-allocation methods. Computational experiments show this approach improves security planning, benefiting governments, local councils, urban planners, and citizens.