Etkileşimli eğitsel video ve oyunlaştırma ile işe koşulan ters-yüz sınıf modeline dayalı fizik eğitiminin, mesleki ve teknik anadolu liselerinde eğitim gören öğrencilerin başarılarına etkisi
The effect of physics education based on the flipped classroom model with interactive educational video and gamification on the success of students education in vocational and technical anatolian high schools
  1. Tez No: 838345
  2. Yazar: SAKİNE ESENDENİZ KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ŞENDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmanın temel amacı etkileşimli/etkileşimsiz eğitsel videolar ve alıştırma/oyunlaştırma ile işe koşulan Ters-Yüz Sınıf Modeli'nin (TYSM), 11. sınıf Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MTAL) öğrencilerinin fizik dersi başarılarına etkisini incelemektir. Açıklayıcı karma desenin kullanıldığı çalışmanın katılımcılarını 2021/2022 Öğretim Yılı Bahar Döneminde Mersin ili Toroslar ilçesinde bir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde farklı bölümlerden 11. sınıfta eğitim gören 120 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmanın nicel boyutunda yarı deneysel desen kullanılmıştır. Bu kapsamda dört adet uygulama grubu oluşturulmuştur. Bunlar etkileşimli video ve alıştırma (ELİVA), etkileşimli video ve oyunlaştırma (ELİVO), etkileşimsiz video ve alıştırma (ESİZVA), etkileşimsiz video ve oyunlaştırma (ESİZVO) gruplarıdır. Araştırma kapsamında geliştirilen, uygulama öncesi ve sonrasında uygulanan başarı testi ile nicel veriler toplanmıştır. Nitel boyutta ise yarı yapılandırılmış görüşme formu ile Ters-Yüz Sınıf Modeli, Etkileşimli Eğitsel Video, Alıştırma ve Oyunlaştırma uygulamaları hakkında katılımcıların görüşleri alınarak gerçekleştirilen uygulamaların MTAL fizik dersi başarısına etkisi derinlemesine incelenmiştir. Araştırmada nicel veri analizinde ANCOVA; nitel veri analizinde içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Elde edilen nicel bulgularda; etkileşimli eğitsel video ile gerçekleştirilen ters-yüz sınıf modelinin, etkileşimsiz video ile gerçekleştirilen ters-yüz sınıf modeline göre başarıyı artırmada daha etkili olduğu görülmüştür. Gruplar bazında; etkileşimli video-alıştırma grup başarısının diğer gruplara kıyasla anlamlı düzeyde arttığı tespit edilmiştir. Etkileşimsiz eğitsel video gruplarında ise oyunlaştırma grubunun alıştırma grubuna göre başarıyı artırmada daha etkili olduğu belirlenmiştir. Video modu dikkate alınmadığında alıştırma ve oyunlaştırma çalışmalarının başarıyı arttırmada benzer bir etkiye sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Bu noktadan yola çıkarak etkileşimli eğitsel videoların alıştırma ile birlikte işe koşulduğunda başarıyı artırmada en etkili strateji olduğu, etkileşimsiz eğitsel videonun kullanılması gereken durumda ise oyunlaştırmanın alıştırmaya kıyasla başarıyı artırmada daha etkili olduğu bulgularına ulaşılmıştır. Nitel bulgularda ise etkileşimli video gruplarındaki katılımcıların bilişsel kazanımları ön plana çıkarken, etkileşimsiz video gruplarındaki katılımcıların duyuşsal kazanımlarının ön plana çıktığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to examine the effect of FCM, which is employed with interactive/non-interactive educational videos and exercise/gamification, on the physics lesson achievement of 11th grade Vocational and Technical Anatolian High School (VTAHS) students. In this context, four application groups were formed with 120 students from different departments. The groups were interactive video and exercise (IVAE), interactive video and gamification (IVG), non-interactive video and exercise (NIVE), non-interactive video and gamification (NIVG) groups. The participants of the study, in which the explanatory mixed design was used, consist of 11th grade students studying in different departments in a Vocational and Technical Anatolian High School in Toroslar, Mersin in the Spring Term of the 2021/2022 Academic Year. Quasi-experimental design was used in the quantitative dimension of the study; before and after the application, data were collected through the achievement test developed within the study. In the qualitative dimension, the participants' opinions' on their experiences throughout the course activitives that they involved were gathered by using a semi-structured interview form. ANCOVA for quantitative, and content analysis for qualitative parts were usedto analyze the data. Quantitative findings showed that; the interactive video was more effective than non-interactive video in increasing achievment ; the intervention made by interactive video and exercises caused highest improvement in achievement compared to the other interventions. In the case of using non-interactive videos, compared to the exercises made in the second strand, gamified activities yielded significantly higher results in achievement.The qualitative findings highlighted that the participants in interactive video groups emphesized thier cognitive improvements while the non-interactive video group participants stressed their affective improvement.