2-izopentiladenin ve zeatin'in Vaccinium corymbosum L.'un bazı kültivarlarında sürgün rejenerasyonuna etkisi
2- effect of isopenthyladenine and zeatin on shoot regeneration in some cultivaries of Vaccinum corymbosum L.
- Tez No: 838372
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TURNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada, bazı vaccinium corybosum l. kültivarlarının (Bluecrop, Chandler. Patriot, Toro)'nın in vitro koşullarda sürgün boyu ve sürgün sayısı üzerine çeşitli bitki büyüme düzenleyicilerinin etkisi araştırılmıştır. Eksplant kaynağı olarak kullanılan lateral tomurcukların bulunduğu nod (boğum) eksplantlarının 30 dk musluk suyu altında yıkanmasıyla yapılan ön sterilizasyon işleminin ardından %70'lik etil alkol ve %0,75'lik ticari sodyum hipoklorit (%10 NaOCl içeren) ile farklı sürelerde yüzey sterilizasyon işlemi gerçekleştirilmiştir. Nod (boğum) eksplantları farklı konsantrasyonlarda 2-izopentiladenin (2-İP) ve zeatin (ZEA) içeren Woody Plant Medium (WPM) ortamında sürgün rejenerasyonu için kültüre alınmıştır. Sürgün rejenerasyonundan sonra sürgün çoğaltımı için ise farklı konsantrasyon ve kombinasyonlarda bitki büyüme düzenleyicileri 2-izopentiladenin (2-İP) ve zeatin içeren WPM ortamında ve 24±2 ˚C'de 16 saat aydınlık /8 saat karanlık olan periyotlardaki kültür odasına alınmıştır. Belirli aralıklarla sürgün oluşumu gözlemlenmiş olup sürgün uzunluğu ve sürgün sayısı kaydedilmiştir. Veriler varyans analizi (ANOVA)'ne tabi tutulmuştur. Kontrole göre en yüksek sürgün sayısı 52,60 ± 6,18b Chandler kültivarında 5 mg L-1 2-İP içeren WPM ortamında, kontrole göre en yüksek sürgün boyu 55,78 ± 3,41b Toro kültivarında 1 mg L-1 Zeatin içeren WPM ortamında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of various plant growth regulators on shoot length and shoot number of some Vaccinium corymbosum L. sub-species (Bluecrop, Chandler. Patriot, Toro) were investigated in vitro. After the pre-sterilization process by washing the node explants with lateral buds used as explant source under tap water for 30 minutes, surface sterilization at different times with 70% ethyl alcohol and 0.75% commercial sodium hypochlorite (containing 10% NaOCl) operation has been performed. Node explants were cultured for shoot regeneration in Woody Plant Medium (WPM) medium containing different concentrations of 2-isopentyladenine (2-İP) and zeatin (ZEA). After shoot regeneration, for shoot propagation, they were taken in WPM medium containing plant growth regulators 2-isopentladenine (2-İP) and zeatin in different concentrations and combinations, and in a culture room with 16 hours light / 8 hours dark at 24±2 ˚C. Shoot formation was observed at certain intervals and shoot length and shoot number were recorded. The data were subjected to analysis of variance (ANOVA). The highest shoot number compared to the control was 52.60 ± 6.18b in the Chandler cultivar in WPM medium containing 5 mg L-1 2-IP. The highest shoot length compared to the control was obtained 55.78 ± 3.41b in the Toro cultivar in WPM medium containing 1 mg L-1 Zeatin.