Triklosan, kloroksilenol, metilizotiazolinon ve boraks antimikrobiyal ajanlarının, gökkuşağı alabalığı (oncorhynchus mykiss) yavrularındaki genotoksik ve histopatolojik etkileri
Genetoxic and histopathological effects of triclosan, chloroxylenol, methylisothiazolinone and borax antimicrobial agents on rainbow trout (oncorhynchus mykiss) juveniles
- Tez No: 838373
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ALTINOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Triklosan (TRC), kloroksilenol (PCMX) ve metilizotiazolinon (MIT) sabunlarda antimikrobiyal olarak yaygın olarak kullanılan, boraks (BRX) ise yaygın olarak ev temizliğinde kullanılan bir kimyasaldır. Bu kimyasallar sucul ekosisteme atık sularla karışarak sucul organizmaları olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışmada, gökkuşağı alabalığının (Oncorhynchus mykiss) yarı statik koşullar altında 40 gün boyunca TRC, PCMX, MIT ve BRX'e maruz bırakılması sonucunda, genotoksisitesi, gen ekspresyonu ve histopatolojisi üzerindeki kronik etkileri değerlendirilmiştir. Yapılan comet analizlerinin sonucuna göre MIT, TRC ve PCMX'in balıkların eritrositlerinde önemli DNA hasarına neden olduğu tespit edilmiştir. TRC, PCMX, MIT ve BRX'e maruz kalan gökkuşağı alabalıklarının SOD, GPX1, GPX2, GSTA, HSP90BB, HSP90BA, CAT ve HSC70A genlerinin ekspresyon seviyeleri (PCMX'e maruz kalan balıklarda GSTA geninin ekspresyonunun artmaması hariç) istatistiksek olarak önemli düzeyde artış göstermiştir. Bu kimyasallara maruz bırakılan balıkların solungaç, dalak, karaciğer ve böbreklerinde histolojik hasarlar tespit edilmiştir. Çalışmamız gökkuşağı alabalığı üzerinde TRC, PCMX, MIT ve BRX'in kronik toksik etkilerinin yüksek olduğunu göstermektedir. Bu nedenle sucul ortamı koruma adına bu kimyasalları temizlik amacıyla kullanırken daha dikkatli olunması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
While triclosan (TRC), chloroxylenol (PCMX) and methylisothiazolinone (MIT) are widely used as antimicrobials in soaps, borax (BRX) is used in household cleaning. These chemicals mix with wastewater into the aquatic ecosystem and affect aquatic organisms. In this study, the chronic effects of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) on genotoxicity, gene expression and histopathology were evaluated after exposure to TRC, PCMX, MIT and BRX under quasi-static conditions for 40 days. It was determined by the Comet assay results that MIT, TRC and PCMX caused significant DNA damage in the erythrocytes of fish. Transcription of the SOD, GPX1, GPX2, GSTA, HSP90BB, HSP90BA, CAT and HSC70A genes was significantly regulated as a result of exposure to TRC, PCMX, MIT and BRX, except for the GSTA gene exposed to PCMX. Histological damage was detected in the gills, spleen, liver and kidneys of the fish. Our study shows that the chronic toxic effects of TRC, PCMX, MIT and BRX are high in rainbow trout. Therefore, we must be more careful when using these chemicals for cleaning purposes in order to protect the aquatic environment.