Kesim öncesi dönemde etlik piliçlerin içme sularına organik asit ve sakkaroz ilavesinin bağırsak mikrobiyatası ve kesim özellikleri üzerine etkileri
The effects of the addition of organic acid and sucrose tothe drinking water of broiler chickens in the pre-slaughter period on intestinal microbiota and slaughter characteristics
  1. Tez No: 838385
  2. Yazar: ZAFER BİNBİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, kesim öncesi yem çekim döneminde, etlik piliçlerin içme sularına organik asitler ve sakkaroz ilavesinin ince bağırsak toplam koliform bakteri sayısı ile et ve karaciğer rengi üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bireysel olarak barındırılan etlik piliçler, kesim öncesi 4 gruba ayrılmıştır. Kesimden önceki 10 saatlik yem çekim süresince su tüm gruplara ad libitum olarak verilmiştir. Deneme grupları, 7.5 pH' lı su verilen (K), 7.5 pH'lı ve %1.0 sakkaroz ilaveli su verilen (ŞS), içme suyuna organik asit ilavesi katılarak pH' sı 4.0 yapılan (OA) ve içme sularına %1.0 sakkaroz ilavesi katıldıktan sonra organik asitler ilavesiyle pH'sı 4.0 yapılan (OAS), olarak oluşturulmuştur. Organik asit olarak formik asit ve sitrik asit karışımı, sakkaroz ilavesi için toz şeker kullanılmıştır. Deneme sonunda, karkas ağırlığı, canlı ağırlık kaybı, abdominal yağ, yenilebilir iç organlar ve ince bağırsak ağırlıkları ile bunların kesim öncesi canlı ağırlığa oranları belirtilmiştir. İnce bağırsak uzunluğu, kesim öncesi canlı ağırlığa oranı ile su tüketimleri ölçülmüştür. Göğüs, but ve karaciğer renk ve pH ölçümleri ile ince bağırsağın duedenum, jejenum ve ileum pH ölçümü yapılmıştır. Kesimden 24 saat sonra soğuk karkas ve yenilebilir iç organ ağırlıkları ölçülmüştür. Göğüs, but ve karaciğer renk ve pH ölçümleri yapılmıştır. Deneme sonunda alınan ince bağırsak içeriği toplam koliform bakteri sayımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effects of adding organic acids and sucrose to the drinking water of broiler chickens during the pre-slaughter feed withdrawal period on the total coliform bacteria count in the small intestine and meat and liver color. Individually housed broiler chickens were divided into 4 groups before slaughter. Water was given ad libitum to all groups during the 10-hour feeding period before slaughter. Experimental groups were given water with a pH of 7.5 (K), water with a pH of 7.5 and 1.0% sucrose added (SS), pH of 4.0 by adding organic acid to the drinking water (OA), and after adding 1.0% sucrose to the drinking water. It was then formed as pH 4.0 (OAS) by adding organic acids. A mixture of formic acid and citric acid was used as organic acid, and granulated sugar was used to add sucrose. At the end of the experiment, carcass weight, live weight loss, abdominal fat, edible internal organs and small intestine weights and their ratios to live weight before slaughter were stated. Small intestine length, ratio to live weight before slaughter, and water consumption were measured. Breast, thigh and liver color and pH measurements were made, and the pH of the small intestine, duodenum, jejunum and ileum were measured. Cold carcass and edible internal organ weights were measured 24 hours after slaughter. Breast, thigh and liver color and pH measurements were taken. At the end of the experiment, total coliform bacteria were counted in the small intestine content.