RF enerji hasatlama için mikroşerit anten tasarımı uygulamaları
Microstrip antenna design applications for RF energy harvesting
- Tez No: 838384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT İZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada iletim hattı modeli kullanılarak 50 ohm luk karakteristik empedansa sahip RF enerji hasadı yapmak için farklı ebatlarda mikroşerit yama antenler tasarlanmıştır. Tasarlana antenler üzerinde çeşitli değişiklikler yapılarak hem tek bantlı hem de çift bantlı frekanslarda çalışacak antenler elde edilmiştir. Daha sonra simülasyonlarla adım adım optimizasyonlar yapılarak daha iyi antenler elde edilmiştir. Bu aşamalardan sonra en iyi parametrelere sahip biri tek bantlı, diğeri çift bantlı (Dual bant) iki adet mikroşerit yama antenin baskı devresi (PCB) ile üretimi yapılmıştır. Üretimleri yapılan antenler enerji hesaplama modülüne bağlanıp multimetre ile gerilim değerleri, geri dönüş kaybı (S11), kazanç, yönlülük değerlerinin tek, iki ve üç boyutlu grafik değerleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, microstrip patch antennas of different sizes were designed to harvest RF energy with a characteristic impedance of 50 ohms using the transmission line model. By making various changes to the designed antennas, antennas that will operate at both single-band and dual-band frequencies have been obtained. Later, step-by-step optimizations were made with simulations to obtain better antennas. After these stages, the production of two microstrip patch antennas with the best parameters, one with a single band and the other with a dual band (Dual band), was carried out with a printing circuit (PCB). The antennas manufactured were connected to the energy calculation module and single, two and three-dimensional graphical values of voltage values, return loss (S11), gain, directivity values were examined with a multimeter.