Covıd-19 salgını sonrası yerel halk ve turizm işletmelerinin glamping turizmine yönelik yaklaşımlarının belirlenmesi: Trabzon ili örneği
Identifying the approaches of local public and tourism enterprises to glamping tourism after the Covid-19 epidemic: The case of Trabzon province
  1. Tez No: 838391
  2. Yazar: BÜŞRA SARGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN DÜZGÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Teknikleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
İnsanlık, tarihin ilk anlarından beri küresel çapta çeşitli salgın türleriyle mücadele etmiştir. 2019 yılında ortaya çıkan Covid-19, bu salgın türlerinden biri olarak bir pandemi dönemi oluşturmuştur. Covid-19 salgınının yayılımını yavaşlatmak ve sonlandırmak için küresel olarak çeşitli kısıtlamalar getirilmiştir. Bireylerin virüsü yaymasını önlemek için getirilen kısıtlamalar turizm sektörünü de etkilemiştir. Bu süreç, turizm sektörünü alternatif turizm modelleri geliştirmeye ve turistleri de doğa temelli turizmi daha aktif kullanmaya yönlendirmiştir. Bu bilgiler doğrultusunda hem doğa içerisinde hem de fiziksel mesafe kuralına uygun olarak tercih edilebilecek olan turizm türlerinden biri glamping turizmidir. Bu doğrultuda çalışmanın amacı; Trabzon ili özelinde yerel halkın ve turizm işletmelerinin Covid-19 salgını öncesi ve sonrası glamping turizmine yönelik tutumlarının tespit edilmesi ve bu tutumlar doğrultusunda her iki paydaşın da bakış açılarının objektif olarak irdelenmesidir. Söz konusu amaç doğrultusunda Trabzon ilinde Sürdürülebilir Turizm Tutum Ölçeği (SUS-TAS) kullanılarak yerel halk ve turizm işletmelerinden anket verileri toplanmış ve her iki paydaşın bakış açıları ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Humanity has been struggling with various types of global epidemics since the earliest moments of history. Covid-19, which emerged in 2019, has created a pandemic period as one of these epidemic types. Various restrictions have been imposed globally to slow down and end the spread of the Covid-19 pandemic. These restrictions, implemented to prevent individuals from spreading the virus, have also affected the tourism sector. This process has directed the tourism sector to develop alternative tourism models and encourage tourists to actively engage in nature-based tourism. In line with this information, one of the tourism types that can be done both in nature and in compliance with the physical distancing rule is glamping tourism. In this regard, the aim of this study is to determine the attitudes of the local people and tourism businesses in Trabzon province towards glamping tourism before and after the COVID-19 pandemic and to objectively examine the perspectives of both stakeholders based on these attitudes. In line with this aim, survey data were collected from the local people and tourism businesses in Trabzon province using the Sustainable Tourism Attitude Scale (SUS-TAS), and the perspectives in these survey data were measured.