Antrenörlerin sporda sosyalleşme ve antrenör öz yeterlik düzeyleri arasındaki ilişkiler üzerine bir araştırma (Gaziantep örneği)
A research on the relatiionships between coaches' socialization in sports and coach self-efficacy levels (Gaziantep example)
  1. Tez No: 838392
  2. Yazar: REŞİT SALAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM HALİL KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Öz yeterlik, kişinin bir hedefe ulaşma veya bir görevi tamamlama becerisine sahip olduğuna ve bir görevin gelecekteki performansını tahmin edebileceğine olan güven derecesidir. Sporda antrenörlerin öz yeterlik algısı son derece önemlidir, çünkü başarı beklentisi davranışın tek başına önceki başarıdan daha etkili bir yordayıcısı olabilir. Sosyal bir olgu olarak spor, çocuklar, yetişkinler, yaşlılar, kadınlar, zenginler ve fakirler için büyük bir sosyal deneyimdir. Spor sosyolojisi bilişsel çabalarını sosyal olguların kavramsallaştırılması üzerinde yoğunlaştırmaktadır. Dolayısıyla spor, sosyalleşme açısından oldukça işlevsel bir araç olarak görülmektedir. Bu çalışma antrenörlerin öz yeterlik algıları ile spor ve sosyalleşme düzeyleri arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında 408 antrenörden anket uygulanmak suretiyle veri toplanmış, toplanan veriler dağılım özellikleri bakımından incelenmiş, bu bağlamda katılımcı antrenörlerin öz yeterlik algıları ile spor ve sosyalleşme düzeyleri arasındaki ilişkiler analiz edilirken parametrik testlerden yararlanılmıştır. Katılımcı antrenörlerin öz yeterlik algıları ile spor ve sosyalleşme düzeyleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Pearson korelasyon analizi yönteminden yararlanılarak gerçekleştirilen araştırma sonucunda, antrenörlerin öz yeterlik algıları ile spor ve sosyalleşme düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı, oldukça güçlü ilişkiler bulunduğu saptanmıştır. Bunun yanı sıra araştırma katılımcısı antrenörlerin yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi, meslek, antrenörlük tecrübesi ve antrenör belgesi kademesi bakımından söz konusu değişkenler bağlamındaki farklılaşmaları da incelenmiştir. Araştırmamızda ölçme aracı olarak (Şahan,2007) tarafından geliştirileren Sporda Sosyalleşme Ölçeği ile (Koçak, 2020) tarafından geliştirilen Antrenör Öz Yeterlik Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler SPSS 26.0 programı ile analiz edilmiştir. T-Test ve ANOVA yöntemlerinden yararlanılarak gerçekleştirilen incelemeler neticesinde, antrenör öz yeterliği ile spor ve sosyalleşme değişkenlerinin katılımcı antrenörlerin demografik özelliklerine duyarlı olduğu bulgulanmıştır. Araştırmanın sonuçları itibarıyla literatüre katkı sunan, gelecekteki çalışmalar için başlangıç teşkil eden bir çalışa olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Self-efficacy is the degree of confidence in one's ability to achieve a goal or complete a task and to predict future performance of a task. In sport, coaches' perception of self- efficacy is extremely important because expectation of success can be a more effective predictor of behavior than previous success alone. Sport as a social phenomenon is a major social experience for children, adults, the elderly, women, the rich and the poor. The sociology of sport focuses its cognitive efforts on the conceptualization of social phenomena. Therefore, sport is seen as a highly functional tool for socialization. This study was conducted to examine the relationships between coaches' self-efficacy perceptions and their levels of sport and socialization. Within the scope of the research, data were collected from 408 coaches by applying a questionnaire, the collected data were examined in terms of distribution characteristics, and in this context, parametric tests were used to analyze the relationships between the self-efficacy perceptions of the participant coaches and their levels of sport and socialization. The relationships between the self- efficacy perceptions of the participant coaches and their sport and socialization levels were examined. As a result of the research conducted by using Pearson correlation analysis method, it was determined that there were statistically significant, quite strong relationships between coaches' self-efficacy perceptions and their sport and socialization levels. In addition, the differentiation of the coaches in terms of age, gender, marital status, education level, occupation, coaching experience and coaching certificate level in the context of the variables in question were also examined. In our research, the Socialization in Sport Scale developed by (Şahan, 2007) and the Coach Self-Efficacy Scale developed by (Koçak, 2020) were used as measurement tools. The data obtained in the study were analyzed with SPSS 26.0 program. As a result of the examinations carried out by using T-Test and ANOVA methods, it was found that coach self-efficacy and sport and socialization variables were sensitive to the demographic characteristics of the participating coaches. In terms of the results of the study, it is thought to be a study that contributes to the literature and constitutes a beginning for future studies.