İndüksiyon yöntemiyle üretilen termoplastik malzemeli bağlantının mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the mechanical properties of the joint with thermoplastic material manufactured by induction method
- Tez No: 838401
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZKAN ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yapılan tezin amacı indüksiyonlu ısıtmanın termoplastik malzemelerin bağlantılarında yapıştırıcının yerine kullanımının araştırılmasıdır. Bu amaçla, termoplastik malzemelerin bağlantılarını yapmak üzere indüksiyon makinesi yeniden tasarlanmış ve üretilen termoplastik malzemeli bağlantının mekanik özellikleri incelenmiştir. Tezin deneysel aşamalarında, 3B yazıcıda üretilen numuneler ayrı ayrı yapıştırıcı ve indüksiyonlu ısıtma ile birleştirilmiştir. İndüksiyonla ısıtma prosesinde, 3 tel, 5 tel ve levha iletken malzeme olarak seçilmiştir. Birleştirilen bu parçalardaki bağlantı dayanımlarını incelenmek için çekme testleri yapılmıştır. Çekme test sonuçlarında bağlantı dayanımları yapıştırmalı bağlantı, levha ile birleştirme, 3 tel ile birleştirme ve 5 tel ile birleştirme için sırasıyla, 2378 N, 1003 N, 1393 N ve 2057 N olarak elde edilmiştir. Çalışma sonucunda, 5 saniye ve 30 kHz ısıtma koşullarında, 5 tel ile hazırlanan bağlantıların yapışma mukavemetinin yapıştırıcı ile hazırlanan parçaya yakın olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the use of induction heating instead of adhesive in the joints of thermoplastic materials. For this purpose, the induction machine was redesigned to make the joints of thermoplastic materials, and the mechanical properties of the produced thermoplastic joints were investigated. In the experimental stages of the thesis, samples manufactured by the 3D printer were individually bonded using adhesive and induction heating. In the case of induction heating process, 3 wires, 5 wires, and iron sheet were used as conductive materials. Tensile tests were performed to evaluate the joint strengths of these joined parts. Tensile test results showed that the maximum joint strengths for adhesive bonding, joining with a sheet, joining with 3 wires and joining with 5 wires were 2378 N, 1003 N, 1393 N and 2057 N, respectively. As a conclusion, it was determined that the joint strength of the parts prepared with 5 wires at 5 seconds and 30 kHz heating conditions was close to the joint strength of the parts prepared with adhesive.