Overin benign, borderline ve malign müsinöz tümörlerinin ayırıcı tanısında manyetik rezonans görüntülemenin rolü
The role of magnetic resonance imaging in the differential diagnosis of benign, borderline and malignant mucinous tumors of the ovary
  1. Tez No: 838484
  2. Yazar: SAFA ÖZYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KULALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Müsinöz over tümörlerinde preoperatif görüntüleme ile yapılan histolojik alt gruplandırma tahmini, tedavi yaklaşımında oldukça önemlidir. Bu nedenle çalışmamızda overin müsinöz tümörlerinin benign, borderline ve malign ayırıcı tanısında manyetik rezonans görüntüleme (MRG)'nin rolünü ve yardımcı olabilecek radyolojik bulguları saptamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ocak 2011-Aralık 2021 tarihleri arasında histopatolojik tanısı müsinöz over tümörü olan 50 hastanın, pre-operatif MRG tetkikleri retrospektif olarak incelendi. Kitleler histopatolojik sonuçlarına göre benign, borderline ve malign olarak sınıflandırıldı. MRG bulguları (tümör boyutları, sinyal intensitesi, kontrast tutulumu, lokülasyon özellikleri, duvar ve septa kalınlığı, mural nodül (MN) boyutları ve difüzyon kısıtlaması, asit, peritoneal yayılım ve lenfadenopati varlığı) incelendi. Radyolojik ve histopatolojik sonuçlar arasındaki ilişki istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmada yer alan 50 hastada 54 müsinöz over tümörü mevcuttu. Bunların 33'ü benign, 13'si borderline ve sekizi malign tümördü.
Özet (Çeviri)
Aim: In mucinous ovarian tumors, preoperative prediction of histological subgroup with imaging is important in treatment approach. Therefore, we aimed to determine the role of magnetic resonance imaging (MRI) in the differential diagnosis of benign, borderline and malignant mucinous ovarian tumors. Materials and Methods: Between January 2011 and December 2021, preoperative MRI examinations of 50 patients diagnosed with mucinous ovarian tumors were evaluated retrospectively. Tumors were classified as benign, borderline, and malignant based on histopathological results. MRI findings (tumor size, signal intensity, contrast pattern, features of loculations, wall and septa, size of mural nodules (MN), diffusion restriction, the presence of ascites, peritoneal invasion and lymphadenopathy) were examined. The relationship between radiological and histopathological results was analyzed. Results: In our study, there were 54 mucinous ovarian tumors in 50 patients. Of 54, 33 were benign, 13 borderline and eight malignant tumors.