Müsinöz epitel içeren over tümörlerinde SATB2, MUC1, ER ekspresyonları
SATB2, MUC1, ER expressions in ovary tumors containing musinous epithel
  1. Tez No: 645695
  2. Yazar: RUKİYE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Müsinöz epitel içeren over tümörleri primer ve sekonder (metastatik) olarak iki gruba ayrılır. Primer müsinöz over tümörlerinin (benign, borderline, malign) en önemli ayırıcı tanısı metastatik tümörlerdir. Apendiks, kolon, pankreatobiliyer sistem, mide ve serviks overe en sık metastaz yapan organlardır. Metastatik tümörlerin çoğu primer müsinöz over tümörlerini hem morfolojik hem de immünohistokimyasal olarak kolaylıkla taklit edebilir. Prognoz ve tedavileri tamamen farklı olan primer ve metastatik tümörlerin ayırıcı tanısını yapmak çok önemlidir. Morfolojik, radyolojik ve klinik özellikler çoğu zaman primer ve sekonder ayrımında yardımcı olmakla birlikte bazen immunohistokimyasal destek alınabilmektedir. Günümüzde ayırıcı tanıda rutin kullanılan belirteçlerin tek başlarına sensitivite ve spesifitelerinin düşük olması, immunohistokimyanın panel şeklinde uygulanması gerekliliğini ve bunun yanı sıra spesifik yeni belirteç arayışlarını birlikte getirmektedir. Bu çalışmada 1 Ocak 2010-31 Aralık 2017 tarihleri arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı'nda müsinöz epitel içeren over tümörlü 98 olguda, alt gastrointestinal sistem tümörlerine spesifik ve sensitif olduğu vurgulanan SATB2, pankreas ve gastrointestinal sistem tümörlerinde ekpresyonu bildirilen MUC1 ile meme ve jinekolojik tümörlerin gelişiminde ve tedavisinde önemli rolü olan ER'nin immunohistokimyasal olarak ekspresyonları ve bu belirteçlerin primer/metastatik tümör ayrımındaki rolü araştırıldı. Benign, borderline, primer malign müsinöz tümörlerin büyük bir kısmı SATB2 ile negatif veya zayıf ekspresyon gösterirken, sekonder tümörlerden alt gastrointestinal sistem kökenli olguların tamamı SATB2 ile kuvvetli ekspresyon gösterdi. MUC1 tüm tümör gruplarında büyük oranda pozitif idi. Özellikle primer müsinöz tümörlerin çoğu ER pozitif iken, sekonder tümörler ise meme kaynaklı olanlar hariç ER ile negatif ve zayıf ekspresyon gösterdi. Sonuç olarak SATB2'nin overin müsinöz tümörlerinin alt gastrointestinal sistem kökenli metastatik tümörlerden ayrımında rutinde kullanılabilecek faydalı bir intestinal belirteç olabileceği, MUC1'in ayırıcı tanıda tek başına güvenilir bir belirteç olarak kullanılamayacağı, ER'nin ise spesifik diğer belirteçler ile birlikte kullanıldığında meme kökenli metastatik tümörlerin ayırıcı tanısında yarar sağlayabileceği düşünüldü. Ancak bu bulguların, olgu sayısının daha fazla olduğu serilerde yapılacak olan çalışmalarda netlik kazanması gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Ovarian tumors containing mucinous epithelium are divided into two groups as primary and secondary (metastatic). The most important differential diagnosis of primary mucinous ovarian tumors (benign, borderline, malignant) are metastatic tumors. The appendix, colon, pancreatobiliary system, stomach and cervix are the most common organs that metastasize to the ovary. Most of metastatic tumors can easily mimic primary mucinous ovarian tumors both morphologically and immunohistochemically. It is very important to make the differential diagnosis of primary and metastatic tumors, which have completely different prognosis and treatments. Although morphological, radiological and clinical features are often helpful in the distinction of primary and secondary, sometimes immunohistochemical support can be obtained. The low sensitivity and specificity of the markers that are routinely used in differential diagnosis alone bring the necessity of applying immunohistochemistry as a panel, as well as the search for new specific markers. In this study, in 98 patients with ovarian tumor including mucinous epithelium in Sivas Cumhuriyet University Faculty of Medicine, Department of Medical Pathology between January 1, 2010 and December 31, 2017; The immunohistochemically expressions of SATB2, which is emphasized to be specific and sensitive to lower gastrointestinal system tumors, MUC1, which is reported to be expressed in pancreatic and gastrointestinal system tumors, and ER, which has an important role in the development and treatment of breast and gynecological tumors, and the role of these markers in the distinction of primary / metastatic tumors were investigated. While most of the benign, borderline, primary malignant mucinous tumors showed negative or weak expression with SATB2, all cases of lower gastrointestinal system origin from secondary tumors showed strong expression with SATB2. MUC1 was highly positive in all tumor groups. While most of the primary mucinous tumors were ER positive, secondary tumors showed negative and weak expression with ER except for breast tumors. In conclusion, SATB2 can be a useful intestinal marker that can be used routinely in distinguishing ovarian mucinous tumors from metastatic tumors originating from the lower gastrointestinal system, MUC1 cannot be used as a reliable marker alone in the differential diagnosis, and when ER is used with other specific markers, It was thought to be useful in differential diagnosis of metastatic tumors of breast origin. However, it was concluded that these findings should be clarified in studies to be conducted in series with more cases.