İslâm Vakıf Hukukunda mülkiyet sorunu
Ownership problem in Islamic Foundation Law
- Tez No: 838523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: İslami İlimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yaşamı tümüyle kuşatan ve her canlının doğrudan veya dolaylı olarak talep ettiği hak kavramı, dinî ve dünyevî hayatın en önemli terimleri arasında yer almaktadır. Hak olarak farklı alanlarda çeşitli tanımlar yapılmış dinî ve dünyevî iş ve ilişkilerde hukukî, ahlakî vs. tüm alanlar dikkate alınarak sınırlar çizilmeye gayret gösterilmiştir. Bu çalışmada hak unsuru din çatısı altında ve muâmelât-ı şer'iyye içerisinde olup mal varlığı hukuku kapsamında incelenmiştir. Çalışma, mal varlığı hukukundaki karşılığı milk (mülkiyet) olan hak kavramını vakıf hukuku bağlamında ele almıştır. Milk, mal ve vakıf kavramları çalışma maksadını aşmayacak şekilde değerlendirilmiştir. Mülkiyet teorisi vakıf hukuku bağlamında incelenip mülkiyete dair genel kabul gören bir görüşün olup olmadığı irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of 'right', which every living creation, consciously or unconsciously, demands, is among the most important terms among the relationships of religious and material in nature. Right is defined in various fields in different ways, and the limits that are in favor of, or against, someone are tried to be determined in consideration of both legal and moral as well as other matters and relationships. In this work, the notion of right, which is considered within the realm of religion and Islamic legal transactions here, will be analyzed within the scope of ownership law. The present study will examine the concept of right, which corresponds to milk (ownership) in the ownership law, within the scope of endowments law. The concepts of milk, māl, and waqf will be evaluated within the scope of the work. The theory of ownership will be examined within the scope of the law of endowments with an eye to seeking to find out whether or not a commonly accepted view with respect to ownership exists.