Tavuk döner üretiminde, mekanik ayrılmış tavuk etlerinin kullanılabilme imkanlarının belirlenmesi
Determination of the possibilities of using mechanically deboned chicken meat in chicken doner production
  1. Tez No: 838532
  2. Yazar: AYŞE ÖNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARAKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada; tavuk eti, mekanik ayrılmış tavuk etleri (MATE) ve translutaminaz enzimi kullanılarak tavuk döner üretimi gerçekleştirilmiştir. Araştırmada tavuk döner üretimi beş farklı grup halinde gerçekleştirilmiş olup; Grup I (Kontrol 1): %100 tavuk eti; Grup II (Kontrol 2): %100 tavuk kıyma + %2.5 transglutaminaz; Grup III (M1): % 95 tavuk kıyma + %5 MATE + %2.5 transglutaminaz; Grup IV (M2): % 90 tavuk kıyma + %10 MATE + %2.5 transglutaminaz; Grup V (M3): % 85 tavuk kıyma + %15 MATE + %2.5 transglutaminaz ilaveli tavuk döner örnekleri hazırlanmıştır. Daha sonra pişirilmiş dönerler vakum ambalajlanarak, +4°C'de 28 gün süreyle depolanmıştır. Çiğ ve pişirilmiş (tüketime hazır) tavuk dönerlerde; nem, protein, toplam yağ, toplam kül, pH, renk (L*, a*, b*), tekstür profil analizleri (TPA), mineral madde, kollajen ve yağ asidi kompozisyonu analizleri yapılmıştır. Isıl işlem uygulanmış/pişirilmiş tavuk dönerlerde ise; depolama süresi boyunca; 0., 7., 14., 21., 28. günlerde; pH, thiobarbitürik asit (TBA) miktarı, renk (L*, a*, b*) ve duyusal analizler yapılmıştır. Çiğ tavuk dönerlerin nem, protein, toplam yağ, toplam kül içerikleri ve pH değerlerinin sırasıyla; % 60.66-71.57, % 19.21-21.08, % 5.37-17.80, % 1.80-1.94 ve 6.17-6.32 arasında değiştiği tespit edilmiştir. Pişmiş tavuk dönerlerin nem, protein, toplam yağ, toplam kül içerikleri ve pH değerlerinin sırasıyla; % 32.39-52.76, % 19.57-28.23, % 14.55-44.36, % 1.83-2.48 ve 6.44-6.54 arasında değiştiği tespit edilmiştir. Çiğ ve pişmiş tavuk döner örneklerinin Kontrol gruplarına mekanik ayrılmış tavuk eti ilavesinin L* (parlaklık) değerlerini düşürdüğü, a* (kırmızılık) değerlerini yükselttiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; Chicken doner production was carried out using chicken meat, mechanically deboned chicken meat (MATE) and translutaminase enzyme. In the research, chicken doner production was carried out in five different groups, Group I (Control 1): 100% chicken meat; Group II (Control 2): 100% ground chicken + 2.5% transglutaminase; Group III (M1): 95% ground chicken + 5% MATE + 2.5% transglutaminase; Group IV (M2): 90% ground chicken + 10% MATE + 2.5% transglutaminase; Group V (M3): 85% ground chicken + 15% MATE + 2.5% transglutaminase added chicken doner samples were prepared. Then, the cooked doner were vacuum packed and stored at +4°C for 28 days. In raw and cooked (ready to eat) chicken doner; moisture, protein, total fat, total ash, pH, color (L*, a*, b*), texture profile analysis (TPA), collagen, mineral and fatty acid composition analyzes were performed. In heat treated/cooked chicken doner; during the storage period; On days 0, 7, 14, 21, 28; pH, thiobarbituric acid (TBA) number, color (L*, a*, b*) and sensory analyzes were performed. Moisture, protein, total fat, total ash contents and pH values of raw chicken doner; It was determined that it varied between 60.66-71.57%, 19.21-21.08%, 5.37-17.80%, 1.80-1.94% and 6.17-6.32%. Moisture, protein, total fat, total ash contents and pH values of cooked chicken doner; It was determined that it varied between 32.39-52.76%, 19.57-28.23%, 14.55-44.36%, 1.83-2.48% and 6.44-6.54. It was determined that the addition of mechanically deboned chicken meat to the Control groups of raw and cooked chicken doner samples decreased the L* (brightness) values and increased the a* (redness) values.