Gülbahçe (Urla) jeotermal alanının hidrojeolojik incelenmesi
Hydrogeology of Gülbahçe (Urla) geothermal field
- Tez No: 83855
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLTEKİN TARCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
oz İzmir'in yaklaşık 45 km batısmda yeralan inceleme alanında, litolojik ve hidrojeolojik özellikleri birbirinden farklı, Mesozoyik ve Senozoyik yaşlı yedi ayrı kaya birimi bulunmaktadır. İçmeler kireçtaşı birimi, yeraltı suyu içeriği bakımından en zengin birimdir. Ortaç dayammlı kireçtaşlan ile yersel dolomitik kireçtaşlarmdan yapılı birim“karstik akifer”niteliğindedir. Demircili karmaşığı, içerdiği killi şeyi düzeyleri nedeni ile geçirimsiz temel özelliğindedir. Yağcılar biriminde yeralan kireçtaşı düzeyleri akifer seviyeyi oluşturur ve derinlerde basmçlı akifer niteliğindedir. Birim içinde, kireçtaşlan üzerinde yeralan killi düzeyler ise basmç etkisi yaratır. Gülbahçe volkanik birimi içindeki andezitler, az miktarda fakat oldukça kaliteli yeraltı suyu içerir. Kızıltepe volkanik birimi kırıklı ve çatlaklı yapısıyla az miktarda yeraltı suyu içerir. Ballıkaya çakıltaşı birimi, gerek kalınlığının az olması, gerekse litolojik özellikleri nedeni ile yeraltı suyu içermemektedir. İnceleme alanında jeolojik formasyonlar içinde yeraltı suyu içeriği olarak en uygun birim ise alüvyondur. Gülbahçe Kaplıcası ve Ilıksu sıcak su kaynaklan gerek sıcaklık ve gerekse kimyasal özellikleri ile birbirine benzemektedir. Ilıksu kaynaklan, Söğütköy fayı ve Kapıkaya fayının olasılı olarak doğrultusu izlenildiğinde fayların kesişim yerinde bir seri halinde bulunur. Açık jeotermal sistem sınıfına giren inceleme alanındaki üç sıcak su kaynağının hazne kayası karstik İçmeler kireçtaşı birimi, örtü kayası Yağcılar birimi ve ısı kaynağı tektonik hatlar boyunca yükselen genç volkanik etkinliklerdir. Kökenini deniz suyunun oluşturduğu sıcak su kaynaklan, yüzeye erişirken büyük oranda soğuk deniz suyu ile kanştığından hazne kaya sıcaklığı çok düşüktür. Yöredeki diğer su noktalan meteorik kökenlidir. İçmeler kaynağında çok az miktarda deniz suyu kanşımı söz konusudur. İçmeler Ovası ile Turasan Ovası'nın mbatı kesimleri az miktarda deniz suyunun etkisinde olup, yeraltı suyu işletmesine uygun değildir. Bu bölge dışmda kalan yeraltı sularının içme, sulama ve endüstride kullanılmasında bir salonca yoktur. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study area, which has seven different Senozoic and Mesozoic rock units, is located at about 45 km distance from İzmir. İçmeler limestone unit is the most suitable aquifer from the point of wiev water capacity, in the study area. Also this unit is made of moderate strong limestone and locally dolomitic limestone is characteristic of“Karstic aquifer”. Since Demircili ophiolitic melange consists of clayey-shale levels, this unit is impermeable basement. Limestone levels of the Yağcılar unit form aquifer known as“confined aquifer”in the deep levels of this unit. The clayey levels of this unit are also cap rock characters. Andesites in the Gülbahçe volcanic unit consists of little amount of ground water which is high drinking quality in this unit. Moreover fractured and splitted Kızıltepe volcanic unit includes little ground water. Because of the thin levels and lithological features, Ballikaya conglomerate unit doesn't include ground water. From the point of view including groundwater, alluvium is the another important unit, among the geological formation in the study area. Gülbahçe and Iliksu hot springs resemble each other due to the temperature and chemical characteristics. Iliksu hot springs are probably located at the intersection of Söğütköy fault and Kapikaya fault. İçmeler limestone unit is the aquifer of these hot springs. Yağcılar unit is the cap rock. Young volcanic activity moving up throughout tectonic line may be heat source of these three hot springs. Since the large amount of cold sea water mixed the thermal water, in the springs the reservoir rock temperature is quite low. In the study area, the other water points are meteoric origin. It is mentioned that, little amount of sea water mix to the İçmeler Springs. Moreover the western parts of «tew !>01İçmeler Plain and Turasan Plain are affected little amount of sea water. Therefore this plains aren't suitable for extraction of ground water. The outside of this area, it hasn't paid to mind using the ground water on drinking, watering and industrial purposes. VI