A Dashboard for personal software process improvement
Kişisel yazılım sürecini geliştirmek için bir araç
- Tez No: 83856
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR DEMİRÖRS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
^ 4 3h5 OZET Yazılım geliştiren organizasyonların en önemli savaşımları yazılım geliştirenlerin üretkenliğini arttırmaktır. Yazılım geliştirenlerin üretkenliği en iyi kendileri tararından süreçlerini tanımlayarak, kontrol ederek ve geliştirerek arttırılabilir. Kişisel yazılım, sürecini kontrol etmek ve geliştirmek için süreçler ölçülmeli ve sonuçlar sürekli olarak analiz edilmelidir. Bu çalışmada kişisel yazılım sürecinin geliştirilmesinde bir aracın etkinliğini ve kullanımım göstermek amacıyla deliştirilen DEV AC isminde bir araç tanıtılmıştır. B1YA# sürekli olarak yazılım sürecini gözler, ölçüm sonuçlarını uygun metriklerle gösterir ve bu sonuçlan bir veri tabanına kaydeder. Ayrıca DE VAC proje ile ilgili süreç planının yapılmasını, ölçüm sonuçlarıyla ilgili rapor üretilmesini sağlar.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT One of the most significant challenges of software development organizations is to raise the productivity of software developers. Productivity of software developers can be best raised by themselves by defining, controlling and improving their software processes. In order to control and improve personal software processes they should be measured and results should be continuously analyzed. In this thesis an automated tool called DEV AC (DEVeloper's Acquaintance) is designed and implemented to demonstrate the effectiveness of an automated tool for personal software processes improvement and its usage in total process improvement. DEV AC continuously observes software processes, shows measurement results with suitable indicators and records results in a repository. It has facilities to make project plans related to process, create reports related to measurement results.