Deprem etkisindeki yapılarda taşıyıcı sistem davranış katsayısı 'R'nin non-lineer dinamik analiz ile irdelenmesi
Examining of response modification factor 'R' by non-lineer dynamic analysis
  1. Tez No: 83854
  2. Yazar: MAHMUT ÖZGÜR YAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
n ÖZET Deprem tasarımında yapıya etkiyen yükler taşıyıcı sistem elemanlarının lineer olarak karşılayabileceklerinden çok daha büyük etkilerdir. Bu yüzden elemanların ve yapının gerçekte non-lineer olan davranışı ile sönümlediği büyük miktarda ki enerjiyi de dikkate almak gerekmektedir. Bir yapının non-lineer dinamik analizi bir çok zorluk içermektedir. Özellikle yapı modelinin gerçek davranışa yakınlığının sağlanmasında ki zorluklar ve hesaplama metodlanndaki iteratif çözümler hata yapma olasılığını arttırmaktadır. Bu nedenle tasarım aşamasında böyle detaylı bir analizin yapılmasında ki zorluklardan dolayı, non-lineer etkiyi göz önüne alabilecek bir katsayı kullanılarak, tasarım lineer modelleme ile yapılmaktadır. Deprem tasarımında 'R' Taşıyıcı sistem davranış katsayısı, lineer analizlerde non-lineer davranışı göz önüne almak için kullanılan bir azaltma katsayısıdır. Son yıllarda deprem tasarımında gelişen anlayışla önemli deprem yönetmeliklerinde 'R' katsayısı ile eşdeğer deprem yükleri azaltılarak, yapının deprem tasarımı yapılmaktadır. 'R' Taşıyıcı sistem davranış katsayısı, artan bilimsel araştırmalar ile daha iyi irdelenebilmektedir. Genel olarak 'R' katsayısı yapılan kabullere ve taşıyıcı sistem özelliklerine göre değişik değerler almaktadır. Çalışma içerisinde 'R' taşıyıcı sistem davranış katsayısının oluşturulması ve non-lineer dinamik analiz ile irdelenmesi, verilmektedir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT The lateral loads in the earthquake desing are more than the elements of the structures could resist with a“idealized”linear behaviour. Thus, one has to teke the enourmous energy into account that the elements and the structure, itself dissipates supplied by the non-linear behaviour. Unfortunately, the non-linear dynamic analysis too much difficulties. Especially, the hardness in modelling of the structure in the mean of the“true response”and the number of the iterations in the numeric methods dramatically increase the probability of a fault. The difficulties in such a detailed analysis even in a final step of a desing, a constant that could take the non-linear affect into account, is being used. Response Modification Factor 'R', is a correction factor to help to take into account the non-linear response of the elements of the structure. With the increasing number of investigations, R, could be better studied. In the change of the point of the view in the earthquake desing, the equivalent lateral earthquake loads are being decreased with using this constant. Generally, R, takes different values according to the assumptions and the type of the structures. In this work, the determination of the response modification factor, R, and its investigation by the non-linear dynamic analysis.