Business process improvement in an electrical motors company
Elektrik motorları üreten bir fabrikada yönetimsel işlem iyileştirme
  1. Tez No: 83857
  2. Yazar: UĞURHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDİP TEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu proje, elektrik motorları sektöründe faaliyet gösteren bir firmada yaşanan“satış miktarları ve cironun düşmesi”,“işçi devrinin artması”,“pazar paylarının azalması”,“varolan müşterilerin kaybedilmesi”,“iade oranlarının artması”gibi olumsuzluklar sonucunda üst yönetimde ve çalışanlar arasında oluşan memnuniyetsizliği ortadan kaldırmak amacıyla, problem semptomlarının analitik olarak incelendiği, gerçek problem sebeplerinin saptandığı ve varolan problemleri çözücü ve potansiyel problemleri öngörüp ortaya çıkmasını önleyici çözüm yöntemlerinin önerildiği bir çalışmadır. Uygun çözüm yöntemlerinin belirlenmesi için; problemleri doğuran sebepler belirlendi ve bunlar sayısal ve değerlendirilebilir verilere dönüştürüldü. Varolan sistemdeki bilgi akışı gözlendi. Yürütülen fonksiyonlar ve fonksiyonları icra eden departmanlar incelendi. Departmanlar arası ilişkiler, bilginin kolayca ve kendiliğinden akışı ve formal-informal organizasyon ilişkileri göz önünde bulundurularak belirlendi. Bu çalışmalar sonunda, organizasyonel çerçevede hata kaynaklan saptandı. Ürünlere ilişkin olarak; Pazar yapılan, ürün çeşitleri, üretim yöntemleri incelendi. Metot analizleri ve standart zaman etütleri yapıldı. Malzeme taşıma sistemi belirlendi. Tüm bu çalışmalar, yaşanan tüm problemlerin kaynağının, gerektiği gibi çalışmayan, zaman içerisinde etkinliğini yitirmiş, dinamik olmayan, pozisyona değil çalışanlara göre işlerin yürütüldüğü ve yer yer informal organizasyon yapılannm formal organizasyona üstün geldiği sistem yapısı olduğunu gösterdi. Sonuç olarak, var olan sistemin getirdiği tüm olumsuz yapıyı ortadan kaldıran modern bir organizasyon yapısı ve yönetim anlayışı getiren, rekabet gücünü aruncı, yaşadığı problemlerden ders alan ve yenilerinin oluşmasını önleyen, hareketli organizasyon yapısına sahip yeni sistem geliştirildi. Bu sistemin sağlıklı biçimde çalışmasını veişletmenin kuruluş amaçlarını gerçekleştirmesini sağlayacak üretim yönetimi anlayışı geliştirildi ve bir bütün olarak düşünülerek tüm departmanlar ve fonksiyonlar ilişkilendirildi. Bu proje yapısal anlamda, belirlenen amaçlara ulaşmak için yeni bir sistemin kurulması gerektiğini ispatlayan, tüm yapılarıyla bu sistemi tasarlayan ve bu sistemin uygulanabilirliği konusunda sonuçlar ifade eden bir fizibilite çalışmasıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This project is intended to improve appropriate organization structure for realizing objectives of establishing of a company. For like this project is necessitated, something must be wrong in the company system. This mistakes and questions show the existence of problems. So, within this project, it is firstly aimed to remove unsatisfactory situations and turn all economic parameters to upwards in Faz Elektrik A.Ş., and suggest required foundation to top management. Meanwhile executing above objectives, analyzing problems systematically, and giving solutions on a scientific basis are aimed at the same time. The outline of the project is finding out existence of problems in the actual system, determining reasons of the problems, and suggesting solutions of these problems. But the most important characteristic of this project is suggesting a new system which enables permanent solutions and prevents to occur existing and potential problems. Consequently, this project is a feasibility study of a new system which proposed to be established in Faz Elektrik because of the actual system which do not work properly.