Osmanlı donanmasında modern subay profili (1849-1879)
Modern officer profile in the Ottoman navy (1849-1879)
  1. Tez No: 838595
  2. Yazar: MÜNEVVER YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ZORLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harp Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Harp Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Teknolojik gelişmelerle birlikte deniz savaşlarının değişen doğası mühendislik eğitimi almış denizci ihtiyacını ortaya çıkartmıştır. Nitekim donanmalar; yelkenli, buharlı ve zırhlı gemilere geçiş süreçlerinde bu yeni gemileri kullanabilecek düzeyde eğitim almış profesyonel deniz subaylarına sahip olmak zorundaydı. Dolayısıyla bu süreç bütün donanmaları ortak noktalarda buluşturmuştur. Bu ortak noktaları; geleneksel denizcileri eğitmek, disipline sokmak ve organize etmek olarak sıralayabiliriz. Bu doğrultuda on sekizinci yüzyıldan itibaren Avrupa'nın başlıca liman şehirlerinin tersanelerinde denizcilik okulları açılmaya başlanmıştır. Osmanlı Devleti'nde ise denizcilik okullarının açılması ve profesyonel deniz subayı fikrinin hayata geçirilmesi, devletin iç ve dış siyasi koşulları nedeniyle biraz daha gecikmiştir. Bu çalışmada Osmanlı Devleti'nin geleneksel denizcilerden modern eğitim almış donanımlı subaylara geçişi eğitim süreci üzerinden incelenmiş ve devletin on dokuzuncu yüzyıldaki donanma politikası doğrultusunda sahip olmak istediği deniz subayı profili çizilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The changing nature of naval warfare, together with technological developments, revealed the need for sailors trained in engineering. As a matter of fact, navies had to have professional naval officers who were trained to use new battleships designed during the transition to sailing, steam and armoured ships. Therefore, this process brought all navies together on common points as training, disciplining and organising traditional sailors. In this context, naval schools started to be opened in the shipyards of the main port cities of Europe from the eighteenth century. In the Ottoman Empire, however, the opening of naval schools and the implementation of the idea of professional naval officers were delayed due to the domestic and foreign political conditions of the state. In this study, the transition of the Ottoman Empire from traditional sailors to trained and well-qualified officers is analysed through the education process and the naval officer profile that the Empire desired to have in accordance with the naval policy determined in the nineteenth century is examined.