Cumhuriyet ilk yıllarında deniz kuvvetlerinde eğitim sistemi (1923-1938)
Educational system in the naval forces during the first years of the republic (1923-1938)
- Tez No: 158789
- Danışmanlar: PROF.DR. VAHDETTİN ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET 1770 yılında Baltık Denizi'ndeki Rus Donanmasının Akdeniz'e geçerek Çeşme Limanı'nda Osmanlı Donanması'nı yakması üzerine bilimsel temellere dayalı ve modern bir donanmaya sahip olunması konusunda devlet adamlarının gayretleri ile bahriyede okullaşma süreci de başlamış ve Deniz Harp Okulunun temeli sayılan“Hendese Odası”adıyla bir“Mühendislik Okulu”açılmıştır. 1890 yılından itibaren de Astsubay okullarının nüvesini teşkil eden“Deniz Gedikli Sınıfı ”kurulmuş, 1908 yılında ise“Çarkçı Mektebi”açılmıştır Cumhuriyetin ilanından sonra Bahriye Mektebi'ne ilk kez 1924 yılında öğrenci alınmış, 3 Mart 1924 Tevhid-i Tedrisat Kanunu ile, Bahriye Mektebi'nin“îdadi”olarak ayrılan lise sınıflarında Maarif Vekaleti'nin ilgili lise programlan, Astsubay Okulu' nda ise ilköğretim programları okutulmuştur.1926 yılında ise Cumhuriyet döneminin ilk subay, astsubay ve er denizaltı kursları bugünkü Kasımpaşa' daki Kuzey Deniz Saha Komutanlığı binasında açılmıştır. 1923 yılında kurulan Bahriye Vekaleti kaldırılınca, 1928 tarihinde Milli Savunma Bakanlığına bağlı“Deniz Müsteşarlığı”oluşturulmuş ve eğitim konulan Genelkurmay Başkanlığı tarafından yürütülmüştür. Genelkurmay Başkanlığının 27 Mayıs 1928 tarihli emri ile“Deniz Lisesi”eğitim-öğretim sisteminde köklü değişiklikler yapılmıştır. 1864 yılından 1912 yılma kadar faaliyetlerini sürdüren Deniz Harp Akademisi, Cumhuriyet döneminde ise 2 Kasım 1930 tarihinde yeniden kurulmuştur. 1934 yılında Deniz Harp Okulunu basan ile bitiren öğrenciler arasından seçilenler“Mühendislik”tahsili için Almanya'ya gönderilmiş,“Deniz Gedikli Küçük Zabit İhzari Mektebi”nin adı“Deniz Gedikli Küçük Zabit Hazırlama Mektebi”olarak değiştirilmiştir.1935 yılında Almanya'nın denizalücıhk stajlarını yapmaları için Türkiye'ye gönderdiği denizaltıcı subaylar Erdek'te II. İnönü ve Sakarya Denizaltı Gemilerinde staj yapmışlardır. 18 Kasım 1936 tarihinde“Deniz Harp Okulu ve Deniz Lisesi Komutanlığı Kuruluş Yıldönümleri Törenleri”başlatılmıştır. Tezimizde 1923-1938 dönemi Deniz kuvvetlerindeki Eğitim Sistemi 1923 öncesi dönemin özetini de kapsayacak şekilde subay-astsubay eğitimleri çerçevesinde ve okullaşma süreci içersinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT After the Russian navy in Baltic Sea passed to Akdeniz and burned the Ottoman navy in Çeşme Harbour in 1770,“Geometry Chamber”and“Engineering School”which were the background of the“Navy War School”were opened to have a modern navy. In 1890“Navy Proficiency class”, which was the background of the“junior-officer schools”were opened and in 1908“Engineering School”was opened. After the republic was declared the first students of the Navy School were signed in 1924. The high school programs related to the Education Deputy, which was divided as the Navy School's secondary part, were taught and the elementary programs were taught in junior officer schools. In 1926 first officer, junior officer and the soldier submarine courses of the Republic was opened in today's North Sea Side Command in Kasımpaşa building. When the Navy Deputy was canceled which was opened in 1923, in 1928 the“Navy Secretary of State”, which was bounded to National Defense Ministry, was created and the education titles was continued by the General Staff. By the order of the General Staff in 27 May 1928 the education system of the“Navy High School”was changed. The Navy War Academy, which had continued to educate in the years between 1864-1912, was rebuilt in the Republic in 2 Dec 1930 The selected students who were graduated with high degrees from the Navy War School were sent to Germany for Engineering education, and the name of“Deniz Gedikli Küçük Zabit İhzari”school was changed to“Deniz Gedikli Küçük Zabit Hazırlama”school. In 1935 the submarine students who were sent by Germany to make the course of instruction to Turkey, made their course of instructions in 2nd İnönü and Sakarya Submarines in Erdek. VIIIIn 18 Nov 1936, the foundation anniversary of the Navy War School and Navy High School Command Ceremonies were started. In our Thesis, the Navy education system of the period 1923-1938 was examined with the summary of the period before 1923 in the range of officer-junior officer education period. DC