Zaman ve İfham Gazetelerindeki edebî faaliyet üzerine bir inceleme
An examination of literary activity in Zaman and Ifham Newspapers
  1. Tez No: 838630
  2. Yazar: KÜBRA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Bu çalışmada, 1918-1919 yıllarında yayımlanan Zaman ve 1919-1920 yıllarında yayımlanan İfham gazetelerinin Mütareke Dönemi'nde üstlendikleri edebî ve kültürel işlevlerin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Zaman ve İfham gazeteleri taranarak bu yayınlardaki edebî faaliyet, edebiyat sosyolojisi bağlamında analiz edilmiştir. Dört bölümden oluşan tezin birinci bölümünde gazetelerin şekil özellikleri, muhtevası, yazar kadrosu ve imtiyaz sahibi hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde gazetelerin muhtevası edebî türler; dil, edebiyat ve sanat ile ilgili yazılar ve diğer konular başlıkları altında tasnif edilmiştir. Üçüncü bölümde, edebî niteliğe sahip metinler incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise incelenen metinlerden bazıları yeni harflere aktarılarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the literary and cultural functions undertaken by the newspapers Zaman published between 1918-1919 and Ifham published between 1919-1920 during the Armistice Period. In line with this purpose, Zaman and Ifham newspapers were scanned and the literary activity in these publications was analyzed in the context of the sociology of literature. In the first chapter of the thesis, wich consists of four sections, information is provided about the newspapers' structural features, content, staff writers, and publisher. In the second chapter, the content of the newspapers is classified under the titles of literary genres, the articles related to language, literature, and art, and other subjects. In the third chapter, the texts with literary qualities are analyzed. In the fourth chapter, some of the analysed texts are translated into the new alphabet.