Rubén Blades'in şarkılarında Gabriel García Márquez'in öyküleri: Bir metinsel aşkınlık ilişkisi
Gabriel García Márquez's stories in Rubén Blades' songs: A transtextual relation
  1. Tez No: 838631
  2. Yazar: BALA NUR KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAFAEL CARPINTERO ORTEGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, Panamalı müzisyen, besteci ve şarkıcı-yazar Rubén Blades'in Kolombiyalı yazar Gabriel García Márquez'in bazı öykülerini yorumlayarak kaleme aldığı Agua de Luna adlı albümünde yer alan şarkı sözlerinin metinsel aşkınlık bakımından incelenmesi amaçlanmaktadır. Blades eserlerinde anlatısal tarzıyla öne çıkan bir sanatçı olmakla beraber García Márquez ve onun edebi eserleriyle de etkileşim içindedir. 1987 yılında yayınladığı Agua de Luna adlı albümü söz konusu etkileşimden hareketle ortaya çıkmıştır. Blades albümünde bulunan şarkıların sözlerini García Márquez'in çoğunlukla ilk yazarlık dönemine ait öykülerini yorumlayarak yazmıştır. Blades'in albümünde yer alan şarkı sözleri ve García Márquez'in öyküleri arasında sözsel bir ilişki olduğundan eserlerin metinsel aşkınlık bakımından incelenmesi gerçekleştirilir. Bu kapsamda öykülerin şarkı sözlerine dönüşümü eserler arasındaki ilişkilerin, bu ilişkilerin kurulmasında kullanılan yöntemlerin, şarkı sözlerinde öykülere ait olan unsurların ve izlerin metinsel bir temelde aranmasıyla incelenir. İncelemede yöntem olarak esasen Gérard Genette'in“Metinsel aşkınlık”kavramı uygulanır ve bunu tamamlayıcı olarak Kubilay Aktulum'un metinlerarası ilişkiler sınıflandırmasından faydalanılır. Kuramsal yaklaşımın yanı sıra, bu tez çalışması için özel olarak Rubén Blades ile gerçekleştirilen röportaj da şarkı sözlerinin incelenmesine ışık tutacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this master's thesis is to analyze in terms of transtextuality the lyrics of the songs in the album Agua de Luna, written by the Panamanian musician, composer and singer-writer Rubén Blades by interpreting some of the stories of the Colombian author Gabriel García Márquez. Blades is an artist who stands out with his narrative style in his musical works and has been in interaction with García Márquez and with his literary works. His album Agua de Luna, released in 1987, emerged from this interaction. Blades wrote the lyrics of the songs in his album interpreting García Márquez's stories that are mostly from his early writing. As there is a verbal relationship between the songs and the stories, we've caried out a transtextual analysis of the lyrics of Blades' album and the stories of García Márquez. In this context, we examine the transformation of stories into lyrics by searching the relations between the works, the methods applied in establishing these relations and the elements and traces of the stories in the lyrics on a textual basis. As a method, we apply primarily Gérard Genette's concept of“Transtextuality”, also utilizing Kubilay Aktulum's classification of intertextual relations as a compliment to this. In addition to the theoretical approach, an interview with Rubén Blades specifically made for this thesis study also sheds light on the analysis of the lyrics.