Van kedilerinde manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile beyinde (Encephalon) morfometrik ölçümler
Morphometric measurements in the brain (Encephalon) by magnetic resonance imaging (MRI) in van cats
- Tez No: 838666
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER SOYGÜDER, PROF. DR. CEMİL GÖYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Morfoloji, Veteriner Hekimliği, Anatomy, Morphology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Anatomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Mazisi yaklaşık olarak otuz dört milyon yıl öncesine dayanan kediler (Felidae) modernleşen dünyada ilgisi hızla artan pet hayvan bakımının önemli bir unsuru olmuştur. Eşsiz bir ırk olan ve kültürünün en önemli temsilcisi halinde bulunan Van kedisi; diğer kedi ırklarından farklı olarak birçok morfolojik farklılığa sahiptir. Bu çalışma; kedi türünün önemli bir temsilcisi olan Van kedisinin beyin dokusunu manyetik rezonans görüntüleme (MRG) yöntemi ile morfolojik olarak görüntülemek, anatomik yönden inceleyerek çeşitli morfometrik ölçümler elde etmek, elde edilen bu ölçümler doğrultusunda Van kedilerinde beyin asimetrisi durumunu ayrıca erkek -dişi cinsiyetler arası farklılıkları belirlemek ve veteriner hekimlikte MRG yönteminin kullanılabilirliğini belirtmek amacıyla yapıldı. Çalışmada 10 dişi, 10 erkek olmak üzere toplam 20 adet erişkin Van kedisi kullanıldı. Hayvanlar ketamin-xylazin kombinasyonu ile anesteziye alındı. Anestezi altındaki hayvanların manyetik rezonans görüntüleme cihazı ile midsagittal ve axial kesitli görüntüleri elde edildi. Her iki kesitten elde edilen imajlar DICOM formatında işlenmek üzere iş istasyonuna aktarıldı. Radyolojik görüntü işleme-arşivleme programı Enlil PACS kullanılarak morfometrik ölçüm değerlerinin alınması gerçekleştirildi. Morfometrik ölçüm değerlerinin istatistiki olarak analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Cats (Felidae), whose history dates back approximately thirty-four million years, have become an important element of pet care, whose interest is rapidly increasing in the modernizing world. Van cat, which is a unique breed and the most important representative of its culture; Unlike other cat breeds, it has many morphological differences. This study; to morphologically image the brain tissue of the Van cat, an important representative of the cat species, with the magnetic resonance imaging (MRI) method, to obtain various morphometric measurements by examining it from an anatomical perspective, to determine the brain asymmetry situation as well as the differences between male and female genders in line with these measurements in van cats, and This study was conducted to indicate the usability of the MRI method in veterinary medicine in. A total of 20 adult Van cats, 10 female and 10 male, were used in the study. Animals were anesthetized with ketamine-xylazine combination. Midsagittal and axial cross-sectional images of animals under anesthesia were obtained with a magnetic resonance imaging device. The images obtained from both sections were transferred to the workstation to be processed in DICOM format. Morphometric measurement values were taken using the radiological image processing-archiving program Enlil PACS. Statistical analysis of morphometric measurement values was performed.