Peyzaj mimarlığında katmanlaşma ve yer geni: Trabzon Kahramanmaraş caddesi örneği
Stratification and place gene in landscape architecture: The example of Trabzon Kahramanmaraş street
- Tez No: 838668
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. DORUK GÖRKEM ÖZKAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 151
Özet
Günümüzde kentsel açık mekânlar sadece kullanıcılar için değil kentler için de önemli bir paydaya sahiptir. Çünkü başarılı kentsel açık mekânlar kullanıcılara birçok fırsat tanır. Geçmişten bugüne hızla artan yapılaşma ve sanayileşmenin olumsuz etkilerinden temizler ve yaşam kalitesini en üst seviyeye çıkartır. Bugüne baktığımızda geçmiş, her anlamda gelişmiş şehirlerin yapıtaşıdır. Birçok kent tasarımcısı, geleceği tahayyül edebilmesi ve insanların her türlü ihtiyaçlarına cevap verebilmesi için geçmişten izleri göz önüne alarak tasarı yapmaktadır. Çünkü palimpsest geçmiş ve geleceğin sentezidir. Yaşanmışlık, şehrin tüm katmanlarına adım adım yayılmıştır; mimarisine, tasarımlarına, sanatına, dokusuna, toplumuna, park ve bahçesine. Bu nedenle kentsel açık mekânlar katmanlaşmanın esiri olmaya mahkûmdur. Bu tez çalışmasında; insan ve mekân-yer-konum ilişkisinin yer deneyimi ile anlamlaşmasıyla oluşan yer duygusu kavramının fiziksel, sosyal ve algısal özelliklerinin kullanıcılar üzerindeki etkisi araştırılacaktır. Araştırma yöntemi; bilgisayar destekli görselleştirme ve anketten oluşacaktır. Çalışmanın sonucunda; peyzaj mimarlığında katmanlaşma ve yer geni kavramının sunduğu fiziksel ve sosyal özelliklerin, yer deneyimi ve yer duygusu etkileşimi ortaya çıkarılacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, urban open spaces have an important denominator not only for users but also for cities. Because successful urban open spaces provide many opportunities to users. It clears the negative effects of rapidly increasing construction and industrialization from past to present and maximizes the quality of life. When we look at the present, the past is the building block of developed cities in every sense. Many urban designers make designs by taking into account the traces of the past in order to imagine the future and meet all kinds of needs of people. Because palimpsest is the synthesis of past and future. Experience has spread step by step to all layers of the city; to its architecture, designs, art, texture, society, parks and gardens. For this reason, urban open spaces are doomed to be a slave to stratification. In this thesis study; The effect of the physical, social and perceptual features of the concept of sense of place, which is formed by the meaning of the human and space-place-location relationship with place experience, on the users will be investigated. Research method; It will consist of computer aided visualization and survey. As a result of the study; The interaction of physical and social features, place experience and sense of place offered by the concept of layering and place gene in landscape architecture will be revealed.