Peyzaj mimarlığında aydınlatma elemanı yüksekliğinin insanlar üzerindeki etkileri
Effects of lighting equipment height on people in landscape architecture
  1. Tez No: 78123
  2. Yazar: NURAY SEZGİN (BEKTAŞ)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT B. ÖZDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Bu çalışmada dış mekanda kullanılan farklı yükseklikteki aydınlatma elemanlarının, yapılan aydınlatma tasarımı üzerindeki etkileri ve insanlar üzerinde bıraktığı izlenimler araştırılarak, elde edilen bu bilgilerden aydınlatma tasarımında yararlanılması amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünü aydınlatmanın temelini oluşturan ışık ve özelliklerinin anlatıldığı kuramsal kısım oluşturmaktadır. Bu bölümde verilen bilgiler, literatür çalışmaları ve Antalya Bölgesi'nde çok sayıda tatil köyü ve otellerin aydınlatma tasarımlarının yerinde incelenmesi ve değerlendirilmesi ile oluşturulmuştur. Çalışma sonucunda aydınlatma tasarımı üzerinde etkili olan tüm faktörler ayrı ayrı ele alınarak kısaca açıklanmıştır. İkinci bölümde aydınlatma tasarımı üzerinde etkili olduğu saptanan birçok faktörden sadece biri olan ve çalışmanın amacını oluşturan aydınlatma elemanlarının yükseklik farkının tasarıma etkisi, kurulan bir düzenekle incelenmiştir. Çalışmanın diğer bölümlerinde yapılan araştırmanın sonuçlan istatistik verilerle ortaya konmuş ve bu veriler yorumlanarak sonuç ve öneriler hazırlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Işık, aydınlatma, peyzajda aydınlatma V
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the effects of lighting equipments having various heights used in exterior spaces (outdoors) on lighting design by evaluating them with peoples' responses have been studied and this obtained knowledge have planned to be used in lighting design. In the first part of the study theoretical knowledge about the light as a base of lighting and its characteristics have given. For the first part of the study the data have formed from publication study and examination and evaluation of lighting designs of holiday villages of Antalya. In the end of the study all the factors effected lighting design have evaluated and explained. In the second part of this study the effect of lamp height difference which is the one of the attractive factors on lighting design and also formed the main goal of this study have evaluated with the established construction. As a result the data obtained from the study have interpratated with statistical researches and useful results and suggestions for appropriate lighting design have given. Key Words : Light, lighting, lighting in landscape VI