Şehirlerde bulunan park ve bahçelerdeki ağaç yoğunluğunun belirlenmesinde dron yardımıyla çekilen görüntülerin işlenmesi
Processing images taken by drones for determining the treedensity in park and cities gardens
  1. Tez No: 838682
  2. Yazar: HASSAN HAWAS HAMEEDI AL-HUSSEINI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN SEPET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Modern teknolojilerin tanıtılması gereken en önemli yönlerden biri çevresel boyuttur. İçinde yaşadığımız çevre, kaynaklarının korunmasını içerir ve bu kaynakların en önemlisi ağaçlardır. Bilgisayar görüşü ve makine öğrenimi algoritmalarındaki görüntü tanımadaki büyük ilerlemeler, orman yönetimine yardımcı olacak araçlar sağlamayı amaçlamaktadır. Ağaçların taçlarını belirlemek için drone tarafından yakalanan görüntülerin işlenmesi için akıllı araçlar sağlanabilir. Yüksek biyoçeşitlilik, hem bireysel hem de bölge çapında doğal kaynakları korumak ve yönetmek için stratejiler gerektirir. Bu yazıda makine öğrenimini kullanıyoruz ve ağaç tespiti ve sınıflandırması için otomatik bir yaklaşım geliştirmeye odaklanıyoruz. Sistem, Irak Selahaddin'deki hurma ormanlarının fotoğrafları ve çevresine uygulanmıştır. Sistemi eğitmek ve test etmek için veri seti olarak yüksek çözünürlüklü görüntüler kullanılmıştır. Palmiye ağaçları için ağaç tacı tespit doğruluğu %92'ye ulaşırken, ekili alanların tespiti için testler yapılıyor. Bireysel ağaç taçlarının tespiti ve karakterizasyonu, palmiye ağaçları için bir orman gözetim yaklaşımı geliştirmenin ilk adımıdır. Ormanların durumu açıklanabilir ve önerilen sistemimizin bir çıktısı olarak tanımlayıcı bir analiz sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
One of the most important aspects in which modern technologies should be introduced is the environmental dimension. The environment we live in includes the protection of its resources, and the most important of these resources is trees. Major advances in image recognition in computer vision and machine learning algorithms aim to provide tools to assist forest management. Intelligent tools can be provided for processing images captured by the drone to identify the crowns of trees. High biodiversity requires strategies to conserve and manage natural resources, both individually and across the region. In this article, we use machine learning and focus on developing an automated approach for tree detection and classification. The system has been applied to photographs of date palm forests and their surroundings in Saladin, Iraq. High resolution images were used as dataset to train and test the system. While the crown detection accuracy for palm trees reaches 92%, tests are carried out to determine the cultivated areas. Detection and characterization of individual tree crowns is the first step in developing a forest surveillance approach for palm trees. The state of forests can be described and a descriptive analysis provided as an output of our proposed system