Ormancılık alanında yayımlanmış Türkiye adresli makalelerin içerik ve bibliyometrik analizi
Content and bibliometric analysis of articles published in the field of forestry with Türkiye address
- Tez No: 838683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İDRİS DURUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışmasında ormancılık alanında yayımlanmış ulusal makalelerin içerik analizi ve uluslararası makalelerin ise bibliyometrik analizi yapılmıştır. Çalışmanın materyalini ulusal makaleler kapsamında TR Dizin Dergi Listesi'nde yer alan çeşitli kriterlere göre seçilen 6 ormancılık dergisinde yayımlanmış makalelerin özetleri, uluslararası makaleler kapsamında ise Bilim Atıf Endeksi, Genişletilmiş Bilim Atıf Endeksi, Sosyal Bilimler Atıf Endeksi ve Sanat ve Beşerî Bilimler Endeksi indekslerinde taranan dergilerde Türkiye adresli ormancılık alanındaki makale özetleri oluşturmuştur. Bu makale özetlerinin, konu, anabilim dalı, ormancılık meseleleri, politikaları odaklı içeriği kodlanmıştır. İçerik analizi için MAXQDA 2022 isimli yazılım, bibliyometrik analiz için ise VOSviewer isimli yazılım kullanılmıştır. İçerik analizi yardımıyla ormancılık araştırmalarının ve özellikle de orman ekonomisi alanında odak noktasının zamansal değişimi belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca üst politika belgelerinde yer bulan ormancılık meseleleri ile yayımlanmış makaleler arasındaki bağlantılar incelenmiştir. Bibliyometrik analiz ile uluslararası dergilerde yayımlanmış araştırmaların yazar, kurum, ülke gibi çeşitli faktörlere göre ortak yazarlık durumları, atıf durumları, araştırmalarda en fazla kullanılan anahtar kelimeler ve özetlerde en fazla kullanılan kelimeler gibi çeşitli verilerin analizi yapılmıştır. Makaleler ile politika belgeleri arasında bir bağ olduğu, bölümler ile dönemler, bölümler ile dergiler, dergiler ile dönemler, ulusal ya da uluslararası olma ile dönemler arasında istatistiki olarak bir ilişki tespit edilmiştir. Sadece özet, başlık ve anahtar kelimelere bakılarak bölüm ve anabilim dalı ayrımının sağlıklı bir şekilde yapılamayacağı belirlenmiştir. Orman Ekonomisi Anabilim Dalı yayınları, Ormancılık Politikası, Orman Ekonomisi ve Orman Hukuku olmak üzere 3 farklı Bilim Dalı'na ayrılmıştır. Bu Bilim Dalları arasında en fazla çalışma Ormancılık Politikası alanında yapılmıştır. Sonuçlara göre Orman Ekonomisi Anabilim Dalı'nda ormancılığın ekonomik tarafının yanı sıra sosyal ve politik kısımlarının daha da önemli hale gelmeye başladığı ortaya konmuştur. Uluslararası çalışmalar incelendiğinde ormancılık alanında yapılmış olan çalışmaların bir artış yaşadığı, ortak yazarlık, atıf analizi gibi yapılan çeşitli analizler sonrasında Türkiye'de en üretken kurumların İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa ve Karadeniz Teknik Üniversitesi olduğu, orman endüstri mühendisliği bölümünün uluslararası makalelerde daha ön planda olduğu, en fazla mekanik özellikler teriminin kullanıldığı gibi sonuçlara ulaşılmıştır. Son olarak ise politika yapıcılara ve araştırmacılara bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, content analysis of national articles and bibliometric analysis of international articles published in the field of forestry were conducted. The material of the study consisted of abstracts of articles published in 6 forestry journals selected according to various criteria in the TR Index Journal List within the scope of national articles, and abstracts of articles in the field of forestry with Turkish address in journals indexed in the Science Citation Index, Extended Science Citation Index, Social Sciences Citation Index and Arts and Humanities Index within the scope of international articles. The content of these article abstracts, focusing on subject, department, forestry issues and policies, was coded. MAXQDA 2022 software was used for content analysis and VOSviewer software was used for bibliometric analysis. With the help of content analysis, it was tried to determine the temporal change in the focus of forestry research, especially in the field of forest economics. In addition, the links between forestry issues included in top policy documents and published articles were analyzed. With bibliometric analysis, various data such as co-authorship status, citation status, the most used keywords in the articles and the most used words in the abstracts were analyzed according to various factors such as author, institution, country of the studies published in international journals. A statistical relationship was found between articles and policy documents, departments and periods, departments and journals, journals and periods, being national or international and periods. It has been determined that the distinction between departments and divisions cannot be made in a healthy way by only looking at abstracts, titles and keywords. The publications of the Department of Forest Economics are divided into 3 different disciplines: Forestry Policy, Forest Economics and Forest Law. Among these disciplines, the most studies were conducted in the field of Forestry Policy. According to the results, it has been revealed that the social and political parts of forestry are becoming more important as well as the economic side of forestry in the Department of Forest Economics. When international studies are examined, it is concluded that there is an increase in the number of studies in the field of forestry, after various analyzes such as co-authorship and citation analysis, the most productive institutions in Türkiye are Istanbul University Cerrahpaşa and Karadeniz Technical University, the forest industrial engineering department is more prominent in international articles, and the term mechanical properties is used the most. Finally, some recommendations were made to policy makers and researchers.