COVİD-19 pandemisi ve kırsal alanda işlenen suçlar
COVID-19 pandemic and crimes committed in rural areas
- Tez No: 838702
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMERAY ALACADAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Tarihin belirli dönemlerinde insanlığı tehdit eden salgın hastalıklar ortaya çıkmıştır. Bu hastalıkların birçoğu yıllarca sürmüştür. Covid-19, 2019 yılının Aralık ayında Çin'in Hubei eyaletinin Vuhan kentinde ortaya çıkmış olan bir solunum yolu hastalığıdır. İnsandan insana hızla bulaşarak tüm dünyaya yayılınca, 2020 yılı Mart ayında Dünya Sağlık Örgütü tarafından“Pandemi”olarak kabul ve ilan edilmiştir. Sağlık Bakanlığı'nca 10 Mart 2020 tarihinde ilk Covid-19 vakasının açıklanması sonrasında ülkemizde de hızla yayılmaya başlamıştır. Bu çalışmanın amacı Covid-19 salgınının etkili olduğu 2020-2021 yılları ile Covid-19 öncesi dönem olan 2018-2019 yıllarında işlenen; Kişilere Karşı Suçlar (kasten öldürme, kasten yaralama, cinsel saldırı ve tehdit), Malvarlığına Karşı Suçlar (hırsızlık ve mala zarar verme) ile Devlete ve Millete Karşı Suçlara (zimmet, rüşvet, irtikap) ait verilerin incelenmesi ve verilerdeki salgın etkisini ortaya çıkarmaktır. Yapılacak incelemede belirtilen suç başlıkları altındaki suçlar demografik özellikler (suçu işleyenin yaşı, mesleği, cinsiyeti, uyruğu, medeni hali ve öğrenim durumu) ve suçların işleniş saatleri açılarından incelenecektir. Çalışmada kullanılacak veriler 2018, 2019, 2020 ve 2021 yıllarında Jandarma Genel Komutanlığı sorumluluk sahasında meydana gelen; kasten öldürme, kasten yaralama, cinsel saldırı, tehdit, hırsızlık, mala zarar verme, zimmet, rüşvet ve irtikap suçlarına ait verilerdir. Belirtilen suçlar haricinde Jandarma sorumluluk alanında işlenmiş olan diğer suçlar ile Polis bölgesinde işlenmiş olan suçlar bu çalışmanın kapsamı dışındadır.
Özet (Çeviri)
In certain periods of history, epidemics that threatened humanity emerged. Many of these diseases lasted for years. Covid-19 is a respiratory disease that emerged in Wuhan, Hubei province of China in December 2019. When it spread rapidly from person to person and spread all over the world, it was accepted and declared as a“pandemic”by the World Health Organization in March 2020. After the first Covid-19 case was announced by the Ministry of Health on March 10, 2020, it started to spread rapidly in our country. The aim of this study is to examine the data on Crimes Against Persons (intentional killing, intentional injury, sexual assault and threat), Crimes Against Property (theft and property damage) and Crimes Against the State and Nation (embezzlement, bribery, extortion) committed in 2020-2021, when the Covid-19 pandemic was effective, and 2018-2019, the pre-Covid-19 period, and to reveal the pandemic effect on the data. In the examination to be made, the crimes under the specified crime titles will be examined in terms of demographic characteristics (age, occupation, gender, nationality, marital status and education level of the perpetrator) and the time of the crimes. The data to be used in the study are data on the crimes of intentional killing, intentional injury, sexual assault, threat, theft, property damage, embezzlement, bribery and extortion that occurred in the Gendarmerie General Command area of responsibility in 2018, 2019, 2020 and 2021. Apart from the mentioned crimes, other crimes committed in the Gendarmerie responsibility area and crimes committed in the Police area are outside the scope of this study.