Genç MÜSİAD üyelerinin günlük ve iş hayatı tasavvuru
Genç MÜSİAD members' daily and work-life ideas
- Tez No: 838703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN ŞENCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Türkiye'de yüksek nüfuza sahip iş insanı oluşumlarından biri kabul edilen MÜSİAD'ın ekonomik hayattaki yansımaları göz ardı edilemez. Erdem, yüksek ahlak ve güven temelinde tesis edilen ve yükselen bir iş hayatı tasavvuruna sahip olan MÜSİAD'ın bir uzantısı olan Genç MÜSİAD üyelerinin, bu tasavvuru günlük hayatlarında ve iş yaşantılarında nasıl uyguladıkları incelenmeye değer bir konudur. Bu bağlamda“Genç MÜSİAD Üyelerinin Günlük ve İş Hayatı Tasavvurları”bu çalışmaya katılan üyelerin ifadelerinden yola çıkılarak eylem ve söylemlerinde aranmıştır. Çalışma kapsamında doxa kavramları ve Bourdieu'nun alan teorisi ile kavramsal bir çerçeve sunulmaktadır. Buna dayanarak Genç MÜSİAD üyelerinin günlük ve iş hayatında benimsedikleri prensipler ve izledikleri yol belirlenmektedir. Bu çalışma sonucunda Genç MÜSİAD üyelerinin günlük ve iş hayatlarındaki benzerlik ve farklılıklara ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The reflections of MÜSİAD, which is accepted as one of the business associations with high influence in Turkey, cannot be ignored. It is worth examining how the members of Genç (Young) MÜSİAD, which is established on the basis of virtue, high morality and trust and has a rising business life vision, apply this vision in their daily lives and business lives. In this context,“Genç MÜSİAD Members' Daily and Work Life Ideas”were searched in their actions and discourses based on the statements of the members participating in this study. Within the scope of the study, a conceptual framework is presented with the concepts of doxa and Bourdieu's field theory. Based on this, the principles that Genç MÜSİAD members adopt in their daily and business life and the path they follow are explained. As a result of this study, the similarities, and differences in the daily and business lives of Genç MÜSİAD members are reached.