Toplumsal benlikten dijital benliğe: Bir toplum morfolojisini anlamaya doğru
From the social self to the digital self: Towards understanding the morphology of a society
  1. Tez No: 838766
  2. Yazar: SEHER ORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLKÜF KARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Toplumsal Benlikten Dijital Benliğe: Bir Toplum Morfolojisini Anlamaya Doğru başlıklı bu çalışma, benliğin toplumsal doğasını ve bu doğa etrafında şekillenen yeni morfolojik deneyimleri anlama noktasında önem arz etmektedir. Önceleri toplumsalın doğasında yüz yüze etkileşimlerle inşa edilen benlik, internetin yaygınlaşması ile birlikte artık dijital mecralarda sanal etkileşimler sonucu inşa edilen yeni bir morfolojik deneyime tabi olmuştur. Bu çalışmada, insanların diğerleriyle etkileşime geçtiği ve yeni bir sosyal var olma biçimi haline gelen dijital mecraların, toplumsal benlik ve benlik sunumları üzerinde gerçeklik, temsil ve imaj kavramları ışığında ne tür değişimlere neden olduğu sorunu ele alınmıştır. Çalışmanın kavramsal çerçevesini, ilk bölümde benliğin toplumsal doğasını anlamaya yönelik yapılan genel tanımlamalar, özneyi, sembolik bir etkileşim biçimi olarak ifade eden Sembolik Etkileşimciliğin temel kavramları ve Goffman'ın dramaturjik teorisi oluşturmaktadır. İkinci bölümde sosyalliğini dijital yüzeye taşıyan ve bir gösteri nesnesine dönüşen benliğin değişim ve dönüşümü, Debord, Foucault, Baudrillard vs. düşünürlerin temel kavramları üzerinden ele alınmıştır. Üçüncü bölümde sembolik etkileşimin neredeyse ortadan kalktığı göstergeler evreninde kişinin sosyal derisine iliştirdiği yapay bileşenlerden- temsil, imaj- sıyrılmasının mümkün olup olmadığını Deleuze'ün“farkedilmez oluş”kavramıyla düşünmek ve sosyal bilim tartışma alanına dahil etmek toplumsal değişimleri daha iyi anlamamız açısından literatüre katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study, from the Social Self to the Digital Self: Towards Understanding the Morphology of a Society, is important in understanding the social nature of the self and the new morphological experiences that take shape around this nature. The self, which was previously built by face-to-face interactions in the nature of the social, has now been subjected to a new morphological experience built as result of virtual interactions in digital media with the spread of the interner. In this study, the problem of what kind of changes in digital media, where people interact with others and become a new form of social existence, causes inthe light of the concepts of reality, representation and image on the social self and self-representations is discussed. The conceptual framework of the study consists of the general definitions made in the first part to understand the social nature of the self, the basic concepts of Symbolic Interactionism, which Express the subject as a form of symbolic interaction and Goffman's dramaturgical theory. In the second part, the change and transformation of the self, which carries its sociality to the digital surface and turns into an object of spectacle, is discussed through the basic slate of thinkers such as Debord, Foucault, Baudrillard, etc. In the third part, in the universe of indicators where symbolic interaction is almost eliminated, thinking about whether it is possible to get rid of the artificial components-representation, image-attached to one's social skin with Deleuze's concept of“being unnoticed”and including it in the field of social science discussion will contribute to the literatüre in terms of better understanding social changes.