Marfan sendromlu hastalarda korneal saydamlık ve biyomekanik özelliklerin değerlendirilmesi
Evaluation of corneal transparency and biomechanical properties in patients with marfan syndrome
  1. Tez No: 838769
  2. Yazar: AHMET EMİN DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM İNAN HARBİYELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı Marfan sendromlu (MFS) hastalarda korneal biyomekanik ve dansitometrik parametrelerdeki değişiklikleri incelemek ve bu parametrelerin olası tanısal değerini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza MFS'li 26 olgunun 26 gözü çalışma grubu ve herhangi bir sistemik ya da oküler hastalığı bulunmayan 26 olgunun 26 gözü kontrol grubu olarak dahil edildi. Tüm olguların en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri, detaylı biyomikroskopik muayene bulguları, Goldmann aplanasyon tonometrisi (GAT) ve Corvis ST cihazı (bIOP) ile ölçülen göz içi basıncı değerleri kaydedildi. Her iki grupta korneal biyomekanik ölçümler Corvis ST cihazı ile korneal optik dansitometri (COD) analizleri ise Pentacam HR cihazı ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of our study is to investigate the changes in corneal biomechanical and densitometric parameters in patients with Marfan syndrome (MFS) and to determine the potential diagnostic values of these parameters. Material and Methods: The study included 26 eyes of 26 patients with MFS as the study group and 26 eyes of 26 individuals without any systemic or ocular diseases as the control group. Best-corrected visual acuities, detailed biomicroscopic examination findings, intraocular pressure measurements obtained using Goldmann applanation tonometry (GAT) and Corvis ST device (bIOP) were recorded for all cases. In both groups, corneal biomechanical measurements were assessed using the Corvis ST device, and corneal optical densitometry (COD) analyses were performed using the Pentacam HR device.