İlave gümrük vergilerinin Türkiye ekonomisine etkileri: Fasıllara göre bir inceleme
The effects of additional customs duties on the Turkish economy: A study by chapters
  1. Tez No: 838770
  2. Yazar: OMAR WRAIKAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET YUNUS ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma; ilave gümrük vergilerinin Türkiye ekonomisine, ithalat ve ihracatına, ve ilave gümrük vergisine tabi olan ülkelere etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu etkileri incelemek için 2011-2020 dönemini kapsayan ilave gümrük vergisi kararları incelenmiştir. Belirtilen dönemde toplam 64 fasıl vergilendirmeye tabi tutulmuştur. Araştırmanın bulguları, ilave gümrük vergilerinin ithalat hacimlerini azaltmada ve yerli üreticileri korumada etkili olmadığını göstermektedir. Üstelik bu politikaların üretim maliyetlerinin artırması ve enflasyon oranın artışına sebep olduğu öngörülmektedir. Dolayısıyla ilave gümrük vergileri yerel üreticileri olumsuz etkileyerek uluslararası pazarlarda fiyat rekabet güçlerini kaybetmelerine neden olduğu belirtilmiştir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde uluslararası ticaret teorileri, uluslararası ticarette korumacılık, gümrük tarifeleri ve tarife dışı engeller ile ilave gümrük vergileri kavramsal olarak ele alınmıştır. İkinci bölümde Türkiye'nin dış ticareti kapsamlı bir şekilde incelenerek Bir Kuşak bir Yol Girişimi gibi güncel küresel projelerin ülke ekonomisi ve dış ticareti açısından etkileri analiz edilmiştir. Son bölümde ilave gümrük vergilerinin Türkiye ekonomisine etkilerinin bulgu ve önerileri paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the effects of additional customs duties on the Turkish economy, imports and exports, and the countries subject to additional customs duties for the period 2011 and 2020. During this period, a total of 64 chapters were subjected to taxation. Data on chapters subject to additional customs duties during the specified period are used for this analysis, with a particular focus on the year 2020. The findings of the study suggest that additional customs duties are not effective in reducing import volumes and protecting local producers. Furthermore, this policy increased production costs and lead to higher inflation. Therefore, the additional customs duties adversely affect local producers by causing them to lose their price competitiveness in international markets. The thesis is consist of three sections. First section presents a conceptual overview of international trade theories, protectionism in international trade, customs tariffs, non-tariff barriers and additional customs duties. The second section discusses Turkiye's foreign trade comprehensively and the effects of current global projects such as the One Belt and Road Initiative on the country's economy and foreign trade. The final section concludes with the analysis of the effects of additional customs duties on the Turkish economy.