5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılması suretiyle nitelikli dolandırıcılık suçu
Fraud crime through information systems in Turkish Criminal Law (Turkish Penal Code Art. 158/1-f)
- Tez No: 838778
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ TANJU SARIGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Söz konusu yüksek lisans tez çalışmasında 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 158/1-f maddesinde düzenleme alanı bulan“Bilişim Sistemleri Aracılığıyla Dolandırıcılık Suçu”incelenmiştir. Suç genel teorisi çerçevesinde incelenmeye çalışılan bilişim sistemleri aracılığıyla dolandırıcılık suçunda özellikle suça karakteristik özelliğini veren hile ve bilişim sistemleri açısından değerlendirilmeye alınmıştır. Bunun yanı sıra konuyla ilgili olarak öğretide yer alan görüşlere yer verilmiş ve uygulamada yer alan ver Yargıtay kararlarına konu olmuş somut olaylara değinilmiştir. Son olarak bilişim sistemleri aracılığıyla dolandırıcılık suçu ile uygulamada karıştırılması muhtemel olan suçların karşılaştırmalı olarak açıklamalarına yer verilmiş, aralarındaki farklara değinilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, the“Crime of Fraud through Information Systems”, which is regulated in Article 158/1-f of the Turkish Criminal Code No. 5237, is examined. In the crime of fraud through information systems, which is tried to be examined within the framework of the general theory of crime, it is evaluated especially in terms of fraud and information systems that give the crime its characteristic feature. In addition, the opinions in the doctrine on the subject are given and the concrete cases that have been subject to the decisions of the Court of Cassation in practice are mentioned. Finally, comparative explanations of the crimes that are likely to be confused in practice with the crime of fraud through information systems are given and the differences between them are tried to be mentioned.