Remisyonda olan ve olmayan opiyat kullanım bozukluğu hastalarının aşerme, uyku kalitesi, cinsel işlevler ve yaşam kalitesi açısından karşılaştırılması
Comparison of opiate use disorder patients with and without remission in terms of craving, sleep quality, sexual functions and quality of life
  1. Tez No: 838779
  2. Yazar: ZÜBEYDE GÜLLÜ TÜRKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZMEN METİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş: Çalışmamızın amacı opiyat kullanımı devam eden opiyat kullanım bozukluğu (OpKB) hastaları, Buprenorfin/Nalokson (B/N) sürdürüm tedavisiyle remisyonda olan OpKB hastaları ve sağlıklı kontrolleri aşerme, uyku kalitesi, cinsel işlevler ve yaşam kalitesi açısından karşılaştırmaktır. Yöntem: Çalışmamıza 18-50 yaş arası, psikotrop veya antiviral ilaç kullanmayan, kronik fiziksel hastalığı olmayan, DSM-5 tanı ölçütlerine göre OpKB tanısı almış opiyat kullanımı devam eden 141 hasta, en az 6 aydır B/N sürdürüm tedavisiyle remisyonda olan 141 hasta ve 141 sağlıklı gönüllü birey dahil edilmiştir. Katılımcılar DSM-5 Eksen 1 Bozuklukları için Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID-5) ile değerlendirilmiş ve idrar toksikoloji sonuçları incelenmiştir. İdrar toksikolojisinde opiyat pozitifliği saptanan 141 hastaya ve en az 6 aydır opiyat negatifliği ve buprenorfin pozitifliği saptanan 141 hastaya Sosyodemografik Veri Formu, Madde Aşerme Ölçeği (MAÖ), Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ), Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği (ACYÖ) ve Kısa Form 36 (SF36) uygulanmıştır. Sağlıklı kontrollere de Sosyodemografik Veri Formu, PUKİ, ACYÖ ve SF36 uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmamızda MAÖ puanı remisyonda olan hastalarda [median:1 (0-4)], opiyat kullanımı devam eden hastalara [median:18 (14-22)] göre anlamlı şekilde düşük saptanmıştır (p0.05). Remisyonda olan hastalarda B/N kullanım dozuna göre üç grup karşılaştırıldığında (8 mg/gün altı, 8-15 mg/gün, 16 50 mg /gün ve üstü) MAÖ, PUKİ, ACYÖ ve SF36 (enerji canlılık alt grubu hariç) puanları benzer saptanmıştır (p>0.05). Ayrıca B/N kullanım dozu ile MAÖ puanı arasında bir korelasyon saptanmamıştır. Sonuç: Çalışmamız sonucunda B/N sürdürüm tedavisi ile remisyonda olan hastaların opiyat kullanımı devam eden hastalara göre aşermesinin belirgin derecede azaldığını, uyku kalitesinin, cinsel işlevlerinin ve yaşam kalitesinin çok daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Remisyonda olan hastaların B/N kullanım dozuna göre aşermesi, uyku kalitesi, cinsel işlevleri ve yaşam kalitesi açısından fark bulunmamıştır. Bu nedenle hastaların tedavi uyumunu arttırmak ve remisyon süresini uzatmak için sürdürüm tedavisi düzenlerken her hastaya bireysel olarak yaklaşılmalı, bireyselleştirilmiş tedavi düşünülmelidir.
Özet (Çeviri)
Introduction: The aim of our study was to compare opiate use disorder (OUD) patients with ongoing opiate use, OUD patients in remission with Buprenorphine/Naloxone (B/N) maintenance treatment and healthy controls in terms of cravings, sleep quality, sexual function and quality of life. Method: In our study, aged 18-50 years, not using psychotropic or antiviral drugs, not having chronic physical illness, diagnosed with OUD according to DSM-5 diagnostic criteria, 141 patients with ongoing opiate use, 141 patients in remission with B/N maintenance treatment for at least 6 months and 141 healthy volunteers were included. Participants were evaluated with the Structured Clinical Interview for DSM-5 Axis 1 Disorders (SCID-5) and urine toxicology results were analyzed. Sociodemographic Data Form, Substance Craving Scale (SCS), Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), Arizona Sexual Experiences Scale (ASES) and Short Form 36 (SF36) were administered to 141 patients who were opiate positive in urine toxicology and 141 patients who were opiate negative and buprenorphine positive for at least 6 months. Sociodemographic Data Form, PSQI, ASES and SF36 were also administered to healthy controls. Results: In our study, the SCS score was significantly lower in patients in remission [median:1 (0-4)] compared to patients with continued opiate use [median:18 (14- 22)] (p0.05). When the three groups were compared according to the dose of B/N use in patients in remission (below 8 mg/day, 8-15 52 mg/day, 16 mg/day and above), SCS, PSQI, ASES and SF36 (except energy vitality subgroup) scores were found to be similar (p>0.05). In addition, no correlation was found between the dose of B/N use and the SCS score. Conclusion: As a result of our study, we can say that patients in remission with B/N maintenance therapy had significantly reduced cravings and had much better sleep quality, sexual function and quality of life compared to patients who continued to use opiates. No difference was found in terms of cravings, sleep quality, sexual functioning and quality of life of patients in remission according to the dose of B/N use. Therefore, each patient should be approached individually and individualized treatment should be considered when organizing maintenance treatment in order to increase the treatment compliance of patients and prolong the remission period.