Periferik ven kateterizasyonunda ven görüntüleme cihazı kullanımının hemşirelerde konfor ve girişim başarısına etkisi
The effect of the use of a vein imaging device in peripheral vein catheterization on the comfort and intervention success of nurses
  1. Tez No: 838782
  2. Yazar: AYŞEGÜL ELMAS
  3. Danışmanlar: PROF. ŞEBNEM ÇINAR YÜCEL, DOÇ. DR. HÜLYA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma, hemşirelerin periferik ven kateterizasyonu uygulamasında ven görüntüleme cihazı kullanımının hemşirenin konforuna ve girişim başarısına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır.'Araştırma, Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi'nde çalışan hemşirelerin periferal venöz kateter uygulamasında görüntüleme cihazı kullanımının girişim başarısına, hemşirenin konforuna ve memnuniyetine etkisini belirlemek amacıyla yapılan randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır.' Araştırmanın örneklemini, kalp damar acil hemşireleri (n=20); ana bina acil hemşireleri (n=60); ek bina acil hemşireleri (n=12) olmak üzere toplamda 92 hemşire oluşturmaktadır.' 'Araştırma örneklemine araştırmaya katılmayı kabul eden, 18 yaş üstü, en az bir yıl acil servis deneyimi olan, görme ve işitme engeli bulunmayan hemşireler örnekleme dahil edilmiştir. Veriler yüz yüze görüşme tekniği ile araştırmacı tarafından toplanmıştır.Veri toplama formu 'Hemşire Tanıtım Formu' (Ek- I), 'Hasta Tanıtım Formu' (Ek-2), 'Genel Konfor ve Memnuniyet Değerlendirmesi (VAS)' (Ek-3) , 'Hemşirelerde Konfor Ölçeği'(Ek-4) olmak üzere 4 bölümden oluşmaktadır.Veri toplama cihazı olarak damar görüntüleme cihazı kullanılmıştır. Verilerin analizi Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 26.0 Statistics Paket Programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Sayısal değişkenlerde normal dağılım çarpıklık ve basıklık değerleri hesaplanarak bulunmuştur. Acil serviste çalışma yılı, kemoterapi alıyorsa süresi, kaç kür kemoterapi aldığı, kemoterapi ilaç sayısı, en son ne zaman katater yerleştirildiği, vücut sıcaklığı, uygun venin belirlenme süresi (sn), turnike uygulamasından sonra başarılı damar yolu açma girişimine kadar olan süre(sn) ve kataterin başarıyla damara yerleştirilişine kadarki deneme sayısı hariç diğer verilerin normal dağılım kurallarına uyduğu görülmüştür. Ven cihazı kullanma durumuna göre hemşirelerin ile hastaların tanıtıcı özellikleri, periferal intravenöz kanül uygulamasına ilişkin özellikler sayı ve yüzde olarak verilmiş olup, gruplara göre tanıtıcı özellikler ve periferal intravenöz kanül uygulamalarının homojen dağılıp dağılmadığı Ki-Kare Testi ile incelenmiştir. Ven cihazı kullanma durumuna göre hemşirelerin, hastaların ve periferal intravenöz kanül uygulamasına ilişkin sayısal veriler ile ölçek puanlarının karşılaştırılmasında Independent Sample T Testi veya Mann-Whitney U Testi kullanılmıştır.Farklılık gösteren gruplar arasındaki farklılıkta Post Hoc Testleri kullanılmıştır.Tüm çalışmada anlamlılık düzeyleri 0.05 ve 0.01 değerleri dikkate alınarak gerçekleştirilmiştir. Anahtar Kelimeler; Periferik İntravenöz Kateterizasyon; Damar Görüntüleme; Hemşirelik; Konfor
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the effect of using a vein imaging device on nurses' comfort and success of intervention in peripheral vein catheterization practice. The research is a randomized controlled experimental study conducted to determine the effect of the use of imaging devices in peripheral venous catheter application by nurses working at Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital on the success of the intervention and the comfort and satisfaction of the nurse. The sample of the study consisted of cardiovascular emergency nurses (N=20); main building emergency nurses (N=60); It consists of 92 nurses in total, including the additional building emergency nurses (N=12).Nurses who agreed to participate in the study, were over the age of 18, had at least one year of emergency service experience, and were not visually or hearing impaired were included in the sample. The data were collected by the researcher by face-to-face interview technique. Data collection form 'Nurse Identification Form' (Annex-I), 'Patient Identification Form' (Annex-2), 'General Comfort and Satisfaction Evaluation (VAS)' (Annex-3), 'Comfort Scale for Nurses' (Annex-4) ) consists of 4 parts.Vein imaging device was used as data collection device. Results: Data analysis was performed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 26.0 Statistics Package Program. Normal distribution skewness and kurtosis values in numerical variables were calculated by calculating. Normal distribution skewness and kurtosis values in numerical variables were calculated by calculating. Working year in the emergency department, if receiving chemotherapy, duration of chemotherapy, number of chemotherapy drugs, the last time the catheter was placed, body temperature, time to determine the appropriate vein (sec), time until successful vascular access attempt after tourniquet application (sec) and the number of trials until the successful insertion of the catheter into the vein, the other data were found to comply with the normal distribution rules. The introductory characteristics of nurses and patients according to the use of vein device, the characteristics of peripheral intravenous cannula application were given as numbers and percentages, and the introductory characteristics of the groups and whether the peripheral intravenous cannula applications were homogeneously distributed were examined with the Chi-Square Test. Independent Sample T Test or Mann-Whitney U Test was used to compare the numerical data and scale scores of nurses, patients and peripheral intravenous cannula application according to the use of vein device. Post Hoc Tests were used in the difference between the different groups. In the whole study, the significance levels were carried out by considering the values of 0.05 and 0.01. Keywords; Peripheral Intravenous Catheterization; Vascular Imaging; Nursing; Comfort