COVID 19'un yayılmasına karşı alınan tedbirlerin bulaşıcı hastalıkların azalmasındaki rolü
Pandemic and its role in limiting the spread of communicable and other infectious diseases
- Tez No: 838783
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜHAN BİKE ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı COVID-19'un yayılmasına karşı alınan tedbirlerin bulaşıcı hastalıkların azalmasındaki etkinliğini bilimsel bir çerçeve içinde incelemektir. Bu nedenle, bu çalışmada önleyici tedbirler, sağlık koşullarını iyileştirmek ve diğer bulaşıcı hastalıkların yayılmasını sınırlamak için küresel sağlık kültürünün değiştirilmesinin işlevi ele alınmıştır. Korona virüsü salgınının başladığı andan itibaren insanların değişen yaşam tarzları ele alınmış; kişisel hijyen, sağlıklı beslenme, vücuttaki vitamin ve mineral düzeylerinin düzenli kontrol edilmesi, sosyal mesafe kurallarına uyulması gibi önlemlerin alınması neticesinde; elde edilen veri ile bulaşıcı hastalıkların azalmasındaki rolü istatistiki olarak da değerlendirilmiştir. Bunlara ek olarak doktorların, uluslararası kuruluşların, sosyal medya ve televizyon kanallarının sağlık eğitimleriyle elde ettikleri önleyici tedbirlerin vaka sayılarının değişmesinde ilk ve en tesirli etkenlerden biri olduğu da görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effectiveness of measures taken against the spread of COVID-19 in the reduction of infectious diseases within a scientific framework. Therefore, this study adresses the preventive measures, improving the health conditions and the function of changing the global health culture for limiting the spread of other infectious diseases. The changing lifestyles of people since the beginning of the coronavirus epidemic were analyzed and the role of personal hygiene, healthy nutrition, regular checking of vitamin and mineral levels in the body, observance of social distancing rules, etc. In the reduction of infectious diseases was statistically assessed through the data from the department of Biological Statistics at the Wasit Health Directorate. In addition to these, preventive measures taken as a result of health education by doctors, international organizations, social media and television channels have been shown to be one of the first and the most influential factors in changing the number of cases.