Deneysel tıp araştırma merkezinde birden çok odanın sıcaklığının, neminin ve güvenliğinin bilgisayarla kontrolü
Computer kontrol of parameters such as temperature, humidity and security of the rooms in the experimental medical research center
- Tez No: 83880
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADIK KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışmasının konusu. Deneysel Tıp Araştırma Merkezlerinde bulunan hayvan laboratuvarlarının sıcaklık, nem ve güvenliğinin bilgisayar aracılığıyla kontrolüdür. Bu merkezlerde, çeşitli türlerdeki hayvanlar üzerinde tıbbi araştırmalar yapılmaktadır. Amaç, laboratuvarlarda. her bir türün normal yaşantısını sürdürebildiği, doğal ortamını oluşturabilmektir. Gerçekleştirilen sistemde, 8 odadan sensörler vasıtasıyla algılanan sıcaklık ve nem değerleri, kanal seçim biriminde sırasıyla seçilerek analog-sayısal çeviriciler aracılığıyla sayısal değere dönüştürülmektedir. Ayrıca, her bir odada bulunan fotoelektrik sensörler vasıtasıyla, kapılar sürekli olarak kontrol edilmekte ve sensör çıkışları, lojik seviyeye düşürülmektedir. Sayısal değere dönüştürülmüş olan sıcaklık, nem ve güvenlik bilgileri tasarlanan bir giriş/çıkış arabirim kartı üzerinden bilgisayara girilmekte ve hazırlanan yazılım programıyla değerlendirilerek bilgisayar ekranında sürekli olarak görüntülenmektedir. Her bir oda farklı çevresel kontrollere sahip olduğundan değerlendirme esnasında bilgisayara gelen sıcaklık ve nem bilgileri, hangi odaya aitse o oda için belirlenmiş olan sınır değerleriyle kıyaslanmaktadır. Kıyaslama sonucu eğer sınırlar aşılmışsa, bilgisayar tarafından gerekli cihazlara kumanda edilerek, her bir odanın sıcaklık ve neminin belirlenen aralıklarda sabit tutulması sağlanmaktadır. Cihazların çalışma durumları da bilgisayar ekranından gözlenebilmektedir. Herhangi bir odada güvenlikle ilgili bir problem olduğunda ilgili oda. bilgisayar ekranından tespit edilebilmektedir. Ayrıca fotoelektrik sensörlerin çıkışlarına bağlanan alarm devreleriyle görevli personelin sesli olarak uyarılması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is to control the laboratory environment in the Experimental Medical Research Center where tests are being carried out on animals such as humidity, temperature and security, by means of computer. In the designed system, 8 rooms are observed by means of sensors which detect the temperature and humidity of environment. The obtained data which are selected in turn by a channel selection unit are converted into digital value by an ADC. Moreover, doors are being detected and sensors outputs being set to the logic level through the photoelectric sensors in each room. The digital information on the humidity, temperature and door status is sent to the computer via an input/output card. A software evaluates the information which is monitored on the screen. As each room has its own environmental settings, the current information on the temperature and humidity is compared with these pre-defined settings in case of any overflow on these values, the computer re-arranges the temperature and humidity within the defined limits by operating the control equipment. The status of these equipment are also monitored. It is possible to monitor any problem related to the room security on the computer screen. Also a photoelectric sensor activates an alarm system in order to warn staff.