Rumex scutatus L. tohumlarının çimlenme ekofizyolojisi
The Germination ecophysiology of Rumex scutatus L. of seeds
  1. Tez No: 83879
  2. Yazar: DİLEK DEMİREZEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada Rumex scutatus L. tohumlarının çimlenmesine ışık, sıcaklık, pH, farklı ortamlar, tohum yaşı ve tohumun ekildiği derinliğin etkileri araştırılmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda, R scutatus tohumlarının optimum çimlenmeyi 25 °C sıcaklıkta gerçekleştirdiği gözlenmiştir. R scutatus tohumlarının ışığa karşı seçicilik göstermediği saptanmıştır. Düşük sıcaklık uygulamalarının, stratifikasyon olgusundan dolayı R scutatus tohumlarında dormansi durumunu ortadan kaldırdığı gözlenmiştir. Işık ve diğer faktörlerin yeterince ulaşamadığı toprak derinliklerinde R scutatus tohumlarının çimlenmesinin engellendiği ve bu nedenle türe ait tohumların en iyi çimlenmeyi toprak yüzeyinde ve 2 cm derinlikte gösterdiği saptanmıştır. Ortam pH'sının tohum çimlenmesine etkisinin incelendiği denemelerden R scutatus tohumlarının çimlenmesi için optimum pH'nın 6-7 arasında olduğu tespit edilmiştir. R scutatus tohumlarının çimlenme oranına faklı ortamların (su, kum, kompost ve toprak) etkisinin incelendiği denemelerde tohumların kompost ve mineral maddeli ortamdaki çimlenme oranının kum ve sudakinden daha yüksek olduğu saptanmıştır. Depolama şartlan bazı tohumlarda hızlı bir şekilde canlılığın kaybedilmesine neden olmaktadır. Yapılan denemeler sonucunda R scutatus tohumlarında tohum yaşının çimlenme oranını etkilediği, yani eski tohumlarda bu oranın düştüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we investigated several parameters (light, temperature, pH, seed age, sowing depth) effecting the seed germination of Rumex scutatus L. The optimal germination temperature for R scutatus was found to be 25 °C. Seed dormancy of ft scutatus was broken in lower temperatures and it seems that this phenomenon was related to stratification. The optimal seed germination observed at soil surface and 2 cm soil depth. In deeper than 2 cm, the germination of R scutatus were reduced due to lower penetration of light and influence of several other factors. The optimal pH for seed germination of R scutatus was found to be 6-7. The influence of various media (water, sand, compost, mineral nutrient solution) on the seed germination of R scutatus was investigated. The seed germination rate of R. scutatus was significantly higher in compost and mineral nutrition solution than those of sand and water. The storage conditions for maintainance of seed age has pronounced influence on the germination rate. The germination rate of older seeds were lower.