Bir model uçakla yer istasyonu arasında ortam sıcaklığı iletimi
Transferring of the atmosphere temperature between a model aircraft and ground station
- Tez No: 83881
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADIK KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
V ÖZET İnsansız hava araçlarının gerek edinilmesi, gerekse işletme maliyetleri nedeniyle insanlı uçaklara göre, bazı avantajlar sağlaması ve bunun yanısıra elektronik ve bilgisayar sistemlerinin geliştirilmesi ile insanlar için riskli olabilecek bazı görevlerde kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Günümüzde bu uçaklar askeri/sivil keşif-gözetleme, askeri hedef, elektronik haberleşme dallarında ve bazı değişik alanlarda kullanılmaktadırlar. Bu çalışmada gerçekleştirilen sistemde, model uçak ile yer istasyonu arasında çeşitli hava parametrelerinin iletimi sağlanmaktadır. Sistem donanımı bir model uçak, FM (Frekans Modülasyonu) veya PCM (Darbe Kod Modülasyonu) yapabilen min 4 max 8 kanallı verici ve alıcı, bir kişisel bilgisayar, dijital sinyali analog sinyale, analog sinyali dijital sinyale dönüştüren bir giriş/çıkış kartı, bir FM alıcı, sıcaklık algılayıcı bir devre, 0.2 sn aralıklarla model uçak üzerindeki bilgileri 69 MHz ile 74.1 MHz frekans bandında gönderen bir FM vericiden oluşmaktadır. Model uçak yer istasyonundan radyo dalgaları ile kontrol edilmektedir. Havadaki sıcaklık bilgileri FM verici tarafından 74.1 MHz frekansında yer istasyonundaki FM alıcıya gönderilmekte ve gerçek zamanlı olarak program yazılımı ile toplanmaktadır. Elde edilen bilgi Delphi yazılımı ile işlenirken, hazırlanan başka bir yazılım ile de model uçağın yüksekliği, hızı, tırmanma oranı ve havadaki durumu simüle edilmektedir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Unmanned air vehicles supply many adventages to manned air vehicles by their easyness to obtain or their costs while operating. The fast development of electronic and computer systems day by day has also increased usage of these kinds of vehicles in the missions that can be dangeraus for the human beings. Today, model aircraft are mostly used for determining and watch the military or civilion targets to be bombed during manoeuvres. Electronic cominication is another area that model aircraft can be used. In the system that is implemented, plenty of air parameters which are obtained by the model aircraft can be transmitted to the ground station. The hardware of the system of a model aircarft that can make FM or PCM modulation and receive and send signal from min 4, max 8 channels a personal computer (PC), an Input/Output (I/O) card that can convert digital signal to analog or analog signal to digital; an FM receiver; a temperature sensing circuit settled down on the aircraft in order to send information with the period of 0.2 seconds; and an FM tansmitter between the 69 MHz and 74.1 MHz frequency band. Model aircraft is controlled from the ground station by the radio waves. The temperature information that belongs the weather is transmitted to the FM receiver in the ground station with 74.1 MHz frequency at real time by an extra hardware added to the model aircraft, and then sent to the Input/Output (I/O) card. The information that is obtained is sent to the computed by a software in which a computer language that is called Delphi is used. In addition with the help of another software, the altitute, velocity, climb rate and artificial horizon of the model aircraft is simulated and so can be seen at the computed screen.