Pamuk ipliği üreten tesislerde klima ve klimanın iplik üzerine etkileri
Air conditioning plant for cotton yarn production mills and effect air condition on the yarn characteristics
  1. Tez No: 83882
  2. Yazar: HAKAN KARADEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRSEL ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET İplik üretiminde sentetik ve bitkisel elyaflar kullanılır. Pamuk bitkisel bir elyaftır ve pamuk elyafı pamuk bitkisinden elde edilir. Pamuk esas yapısı selülozdur ve pamuk dünyanın birçok yerinde yetişir. Pamuk elyafı fiziksel ve kimyasal özellikleri nedeniyle çok kullanışlıdır. Pamuk elyafının kalitesi yetiştiği bölge ve yetiştirme şekline göre değişir. Pamuk iplik haline gelene kadar farklı makinelerde çeşitli kademelerden geçer. Bu kademelerden ilki harman hallaç işlemidir. Pamuk harman hallaç makinelerinde temizlenir. Temizlenen pamuk da ha sonra tarama (tarak) ve çekme (cer) makinelerine gelir. Cer makinesinde bant formunu alan elyaflar fitil makinesinde fitil haline gelir ve makaralara sarılarak ring iplik makinesine gönderilir. Burada elyaflar çekilir ve bükülerek istenen numarada iplik haline getirilir. Ring iplik makinesinde iplikler küçük masuralara sarılır ve kops haline gelir ve bu kopslar bobin makinesine gönderilir. Bobin makinesinde yaklaşık 40 adet kops bir masuraya sarılarak bobin halini alır. Böylece işlem tamamlanır. Pamuk elyafı iplik olana kadar çekme,sarma.birleştirme gibi çok sayıda işlemden geçer ve bu işlemler sırasında toz ve uçuntu açığa çıkar, ipliğe mukavemet kazandırmak için salon ortamının nemli olması gerekir. Dolayısıyla ipliğe mukavemet vermek, salon havasını temizlemek ve uçuntunları toplamak için bir klima tesisine ihtiyaç duyulur. Tekstil klimasında 100000-200000 m3/ h gibi yüksek debilere ihtiyaç duyulur. Tekstil klimasında genel olarak döşeme altındaki kanallar vasıtasıyla bir aspiratör salon havasını toplar. Toplanan bu kirli hava temizlenmek üzere döner filtre ünitesine gelir. Buradan da nemlendirme ünitesine gelir ve hava içerisine su püskürtülür. Böylece evaporatif soğutma yoluyla nemlendirilen hava vantilatör vasıtasıyla salona üflenir. Nemli hava salon içerisinde ısı kazanır. Bu tezde yapılan deneylerde dört farklı pamuk kullanılmıştır. Ring iplik salonunda sıcaklık sabit tutularak % bağıl nem değerleri değiştirilmiş ve bu şartlarda numune İplikler hazırlanmıştır. Da ha sonra bu numuneler laboratuarda %uster, ince nokta, kalın nokta ve neps kontrolleri île mukavemet testlerine tabi tutulmuş ve test sonuçları grafikler halinde gösterilerek yorumlanmıştır..
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY It is used natural and synthetic fibres for the production of the yarns. Cotton is a naturel fibre and it is obtained from cotton plant. The cotton is contained cellulose, and it is growed a lots of parts of the world. Cotton fibres are very usefull because of it's chemical and physical characteristics specially. The quality of the cotton fibres is belong to condition of the growing. Cotton fibres is passed some stage in the different kind of machines until to be cotton yarn. First stage of them is blowroom. Cotton is cleaned in the blowroom machines. After that it comes the carding machines and drawing frames. It takes the sliver-shaped at the draw fames and it is sent to roving frame. Draw frame slivers become roving bobbin at the roving frame. Roving bobbins are come to ring spinning machine and its become cotton yarn Via to pulling and twisting at the ring spinning machine and it is wind on the little bobbins and become cops. Later it will send to winding machines. Around 40 cops are wind on the one bobbin. It's ready as a yarn bobbin to send to customer. Cotton have passed a few stage as winding and pulling until to be yarn. At the result of this ope rations there are becoming dust and fly in the spinning room. In this kind of production we need the air condition. It's necessary for giving strength to the yarn, clean the room air, collecting the dust etc. Textile air condition plants needs air around 100.000 m3/h, 200.000 m3/h. Aspirators suction the air from the room via underground ducts.This dirty air comes to the rotary air filter for cleaning. La ter the air comes to humidity unit and the water is sprayed into the air. By the way humidity air is blowed to the hall via ventilators. This air grows warm in the hall. During our experimental study, we were using four different Aegean Region's cotton. We kept constant the temperature on the ring spinning room and changed the percent of relative humidity. Under that conditions we produced yarn sample. Later we check the samples in the laboratory for Uster, Rkm, thin and thick and nep points and we showed them on the diagram.