Türk vergi sisteminde sahte belge düzenleme ve kullanma sorunu ve çözüm önerileri
The problem of issuing and use of fake documents in the Turkish tax system and suggestions for solutions
  1. Tez No: 838819
  2. Yazar: ÖMER CERRAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLENAY BAŞ DİNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Vergilerin toplanması vergi mükellefleri ile devlet arasında her zaman sorun teşkil etmiştir. Devletler toplaması gereken vergilere ilişkin vergi tahsilat yöntemleri geliştirirken, vergi mükellefleri ise vergi ödememek için bu vergilerden kaçma veya kaçınma yöntemleri bulmaya çalışmışlardır. Vergi kaçakçılık yöntemlerinden biri de sahte belge düzenleme ve kullanma fiilleridir. Sahte belge, gerçek bir muamele veya durum olmadığı halde bunlar varmış gibi düzenlenen belgedir. Vergi mükellefleri vergi kaçırmak amacıyla sahte belge düzenleme ve kullanma fiillerine başvurmaktadır. Bu fillere dünyada olduğu gibi Türkiye'de de başvurulmaktadır. Sahte belge düzenleme ve kullanma fiillerinin sonucunda başta mali, hukuki ve sosyal alanda olmak üzere, birçok problem ortaya çıkmaktadır. Bu tezde, Türk vergi sisteminde belge ve sahte belge kavramlarına değinilecek, sonra sahte belge düzenleme ve kullanma fiillerinin ne olduğu, bu fiillerin hangi amaçla ve nasıl yapıldığı, tespit usullerinin neler olduğu, yasal mevzuatta konu ile ilgili hangi düzenlemelerin olduğu ve sahte belge düzenleme ve kullanma fiillerinin mali, hukuki ve sosyal etkileri üzerinde durulacak ve vergi kaçakçılık türü olan sahte belge düzenleme ve kullanma fiillerinin ortadan kaldırılmasını sağlayacak çözüm önerilerinin neler olduğunun tartışılması ile son bulacaktır.
Özet (Çeviri)
The collection of taxes has always been a problem between taxpayers and the state. While states have developed tax collection methods for the taxes they need to collect, taxpayers have tried to find ways to avoid or evade these taxes in order not to pay taxes. One of the tax evasion methods is forging and using false documents. A forged document is a document that is issued as if there is a real transaction or situation even though there is no real transaction or situation. Taxpayers resort to forging and using false documents in order to evade taxes. These acts are practiced in Turkey as well as in the world. As a result of the acts of issuing and using forged documents, many problems arise, especially in the financial, legal and social fields. In this thesis, the concepts of document and forged document in the Turkish tax system will be mentioned, then the acts of forging and using forged documents, for what purpose and how these acts are carried out, what are the detection procedures, which regulations are related to the subject in the legal legislation and the financial, legal and social effects of the acts of forging and using forged documents will be emphasized and it will end with a discussion of what are the solution proposals to eliminate the acts of forging and using forged documents, which is a type of tax evasion.