Doğrudan öğretim yönteminin öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin okuduğunu anlama becerilerinin geliştirilmesine etkisi
The effects of direct instruction method on the development of reading comprehension skills of students with learning disabilities
- Tez No: 838820
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YIKMIŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu araştırmada, Doğrudan Öğretim Yöntemi ile sunulan okuduğunu anlama öğretiminin öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin, öykü şemasına göre düzenlenmiş tek olaylı öyküleri anlamalarına ve okuduğunu anlama becerilerini geliştirmelerine ayrıca bu öğrencilerin okuma doğruluğu performanslarını artırmalarında etkisi araştırılmıştır. Bunula birlikte öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin okuduğunu anlama becerilerini ve doğru okuma performanslarını artırmaları durumunda 15, 30 ve 45 gün sonra da bu anlamalarını ve okuma doğruluğu yüzdelerini sürdürmeleri ile ilgili izleme verilerine yer verilmiştir. Araştırmaya öğrenme güçlüğü tanısı konan ve ortaokulun beşinci ve altıncı sınıflarına devam eden dört öğrenci katılmıştır. Araştırmanın sosyal geçerliliğine ait veriler araştırma kapsamına alınan öğrenci velilerinden ve öğrencilerin dersine giren öğretmenlerden öznel değerlendirme tekniği kullanılarak yarı yapılandırılmış görüşmelerle toplanmıştır. Araştırmada tek denekli araştırma yöntemlerinden biri olan çoklu başlama düzeyi modelinin bir şekli olan“denekler arası çoklu yoklama modeli”kullanılmıştır. Araştırma bulguları, doğrudan öğretim yöntemiyle sunulan okuduğunu anlama öğretiminin, öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin öykü şemasına göre düzenlenmiş tek olaylı öyküleri anlamalarında, okuduğunu anlama becerilerini geliştirmelerinde ayrıca bu öğrencilerin okuma doğruluğu yüzdelerini artırmalarında etkili olduğunu, ayrıca 15, 30 ve 45 gün sonra düzenlenen izleme oturumlarında da okuduğunu anlama becerilerini ve doğru okuma yüzdelerini koruduklarını göstermektedir. Araştırma sonunda elde edilen sosyal geçerlilik verilerinde ise öğrenci velilerinin ve öğretmenlerinin çalışma hakkında olumlu görüş belirttikleri, yapılan araştırmanın okuma ve okuduğunu anlama becerilerinde çok faydalı buldukları bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of reading comprehension instruction provided with the Direct Instruction Model on students who has learning disability, comprehension of single-event stories organized according to the story schema and on improving their reading comprehension skills besides increasing their reading accuracy percentages was researched. In addition, in the event of students with learning disabilities increased their reading comprehension skills and reading accuracy percentages, follow-up data on the maintenance of these comprehension and reading accuracy percentages after 15, 30 and 45 days were included. Four students diagnosed with learning disabilities and attending the fifth and sixth grades of secondary school participated in the study. The data for the social validity of the research were collected from the parents of the students and the teachers who teach the students' lessons using semi-structured interviews using the subjective evaluation technique. In the study, the“multiple probe between subjects model”, which is a form of the multiple baseline model, one of the single-subject research methods, was used. The findings of the study show that the reading comprehension instruction provided with the direct instruction model was effective in helping students with learning disabilities comprehend single-event stories organized according to the story schema, improve their reading comprehension skills and increase their reading accuracy percentages, besides they maintained their reading comprehension skills and reading accuracy percentages in the follow-up sessions held 15, 30 and 45 days later. In the social validity data obtained at the end of the study, it was found that the parents and teachers of the students expressed positive opinions about the study and found the research very useful in reading and reading comprehension skills.