Kentsel ölçekte veri görselleştirmenin önemi ve Ankara'daki çevresel sorunlara ait bir uygulama projesi
The importance of data visualization in urban context and a project on environmental problems in Ankara
  1. Tez No: 838835
  2. Yazar: ELİF BORA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma çalışmasında, veri görselleştirme, kentsel veri ve medya mimari arayüzler, sırasıyla incelenmiştir. Birinci bölümde, veri görselleştirmenin tanımına, önemine ve tarihçesine değinilmiştir. Veri görselleştirmelerdeki çeşitli değişkenler ele alınmıştır. İkinci bölümde, kente dair verilerin, türlü platformlarda görselleştirilerek vatandaşa sunulmasının gerekliliğinden bahsedilmiş, toplumsal farkındalık, vatandaş katılımı, sosyal katılım ve ortaklaşacılık sağlama gibi faydaları anlatılmıştır. Son bölümde, verinin kentsel ve mimari ölçeklerde deneyimlenmesine olanak sağlayan yerleşik medya arayüzler ve medya mimari cepheler anlatılmıştır. Bunların yeni bir kentsel deneyim ve mekan yaratma etkisine değinilmiştir. Geniş kitlelere ulaşarak, yerel sorunlara dair farkındalık ve katılımı arttırıcı özelliklerinden bahsedilmiştir. Kısacası, literatür özetinde, medya mimari arayüzlerde kente dair çevresel sorunları ele alan görselleştirmelerin, sanatsal ve soyut biçimde aktarılmasının toplum üzerinde yarattığı farkındalık ve katılım etkisi incelenmiştir. Taranan literatürden yola çıkılarak, bir kentsel veri görselleştirme projesi oluşturulmuş ve edinilen bilgiler ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the topics of data visualization, urban data and media architectural interfaces have been studied. In the first chapter, data visualization is defined, its importance and historical background was investigated. Several parameters that define the character of data visualizations were listed. In the second chapter, the necessity of visualizing and sharing urban data in public platforms was highlighted. The role of urban data visualization in public engagement, awareness, social engagement and collaboration was mentioned. In the last chapter, situated urban interfaces and media architectural interfaces, which enhance experimentation of data, in urban and architectural scales, were analyzed. Their importance in creating a new urban and spatial experience, increasing the awareness and engagement of citizens on the local topics was referred. In short, in the literature review, the impact of urban data visualization through media architectural interfaces, on awareness and engagement of the citizens, was investigated. In the light of the literature review, an urban data visualization project was created, and discussed through the scanned resources.