Yerel demokrasi ve yerel siyasal liderlik: Türkiye'de belediye başkanlarının siyasal liderlik özellikleri
Local democracy and political leadership: Mayors' political leadership traits in Turkey
  1. Tez No: 838834
  2. Yazar: MURAT YETİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ERENÇİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Yerel demokrasi ve yerel siyasal liderlik kavramları üzerine yapılan tartışmalar günümüz yönetim ve siyaset anlayışının değişim dinamiğinde önemli bir yere sahiptir. Yerelde güçlü demokratik yapılar için, katılımcı vatandaşlar ve güçlü yerel siyasal liderlere ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmada yerel demokrasi ve yerel siyasal liderlik kavramları irdelenerek Batı toplumlarının ve Türkiye'nin yerel yönetim yapısının tarihsel süreçte geçirdiği dönüşümler ile yerel siyasal liderlik modelleri ve tipolojileri ortaya konulmuştur. Çalışmanın amacı, Türkiye'deki il ve ilçe belediye başkanlarının liderlik özellikleri Avrupa'da on yıl ara ile iki tur yapılan European Mayor çalışması ile karşılaştırmalı olarak ele alınmasıdır. Bu kapsamda, Avrupa ülkelerinde ve Türkiye'de yerel siyasal liderler konumundaki belediye başkanlarının sergiledikleri siyasal liderlik özellikleri arasında benzerlik bulunmaktadır hipotezi incelenmiştir. Belediye başkanlarına uygulanan anket verilerinin analiz edilmesinden elde edilen bulgular, yazındaki bilgiler eşliğinde değerlendirilerek sahip oldukları yerel siyasal liderlik özelikleri karşılaştırmalı olarak ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Discussions on the concepts of local democracy and local political leadership are of an important place in the dynamics of change in today's management and politics. For strong democratic structures at the local level, participatory citizens and strong local political leaders are needed. In this study, the concepts of local democracy and local political leadership were examined and the transformations of the local government structure of Western societies and Turkey in the historical process and local political leadership models and typologies were revealed. The aim of the study is to compare the leadership characteristics of provincial and district mayors in Turkey with the European Mayor study, which was held in two rounds with an interval of ten years. In this context, the hypothesis that there is a similarity between the political leadership characteristics of mayors who are local political leaders in European countries and Turkey has been examined. The findings obtained from the analysis of the survey data applied to the mayors were evaluated in the light of the information in the literature and their local political leadership characteristics were tried to be revealed comparatively.