Evli olan ve olmayan bireylerin romantik ilişkileri ile kişilik özellikleri stres ve kıskançlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between romantic relationships of married and unmarried individuals and their personality traits, stress and jealousy levels
- Tez No: 838868
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARKAN ESKİİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tezin amacı, evli ve evli olmayan bireyler arasındaki romantik ilişkilerin incelenmesi yoluyla kişilik özellikleri, stres düzeyleri ve kıskançlık arasındaki ilişkileri anlamak ve analiz etmektir. Bu araştırma, insanların romantik ilişkilerindeki deneyimlerini daha derinlemesine anlama ve bu deneyimleri kişilik faktörleri ve stres etmenleri ile bağlantılı olarak değerlendirme amacını taşımaktadır. Araştırma, ilişkisel nicel bir araştırma olarak planlanmıştır. Araştırma kapsamında toplam 168 evli olan katılımcıya ve 115 evli olmayıp romantik ilişkisi olan katılımcıya ulaşılmış olup toplam 283 katılımcı ile araştırma gerçekleştirilmiştir. Bu kişilerin Türkiye'de demografik özelliklerinin farklı olması,“kolayda örnekleme”yaklaşımının kullanılmasına neden olmuştur. Araştırmada, veri toplama araçları olarak“Demografik Bilgi Formu”,“Beş Faktör Kişilik Özellikleri Ölçeği (BFKÖÖ)”,“Stres Belirtileri Ölçeği (SBÖ)”,“Çok boyutlu kıskançlık ölçeği (ÇBKÖ)”kullanılmıştır. Araştırmada Bağımsız İki Örneklem T-test, Tek Yönlü Anova, Pearson Korelasyon analizi ve Regresyon analizi yapılmıştır. Analizler alfa=0.05 düzeyinde incelenmiştir. Araştırma, romantik ilişkisi olan ancak evli olmayan bireylerin stres düzeyinin, kişilik özellikleri ve kıskançlık düzeyleri açısından evli bireylerden daha yüksek olduğunu göstermiştir. Stres belirtileri ile kişilik özellikleri arasında bir ilişki olduğu ve bu ilişkinin evli ve evli olmayan bireyler arasında farklılaştığı bulunmuştur. Ayrıca, kıskançlık düzeyinin stres üzerinde etkili olduğu ve kişilik özelliklerinin kıskançlık düzeyini etkilediği sonucuna varılmıştır. Özellikle dışadönüklük kişilik özelliği, kıskançlık düzeyini azaltmada olumlu bir etki göstermiştir. Bu bulgular, kişilik özelliklerinin stres, kıskançlık ve romantik ilişkiler üzerinde önemli etkilere sahip olabileceğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to understand and analyze the relationships between personality traits, stress levels and jealousy through the examination of romantic relationships between married and unmarried individuals. This research aims to gain a deeper understanding of people's experiences in romantic relationships and to evaluate these experiences in relation to personality factors and stressors. The research is planned as a relational quantitative research. Within the scope of the research, a total of 168 married participants and 115 unmarried participants who were in romantic relationships were reached and the research was conducted with a total of 283 participants. The fact that the demographic characteristics of these people in Turkey are different led to the use of“convenience sampling”approach.“Demographic Information Form”,“Five Factor Personality Traits Scale (BFPTS)”,“Stress Symptoms Scale (SSS)”,“Multidimensional Jealousy Scale (MDJS)”were used as data collection tools. Independent Two-Sample T-test, One-Way ANOVA, Pearson Correlation analysis and Regression analysis were performed in the study. Analyses were analyzed at alpha=0.05 level. The study showed that the stress level, personality traits and jealousy levels of individuals who were in romantic relationships but not married were higher than those of married individuals. It was found that there was a relationship between stress symptoms and personality traits and this relationship differed between married and unmarried individuals. It was also concluded that jealousy level was effective on stress and personality traits affected jealousy level. Especially extraversion personality trait showed a positive effect on reducing the level of jealousy. These findings emphasize that personality traits may have important effects on stress, jealousy and romantic relationships.